23.08.2016

Anti-Hero: 2000’ler

Pirates-of-the-Caribbean-The-Curse-of-the-Black-Pearl

2- Captain Jack Sparrow – Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)

Johnny Depp’in hakkını yememek lazım! Zaten hali hazırda milyoner bir aktör olarak usta oyuncu, Disney’in bu şüpheli tema parklarından birinde, sıra dışı bir film çıkarmak adına önemli rol oynadı. İlerde beşinci bandını göreceğimiz filmin şimdiye dek yayınlanan dört filminde, ilk film tartışmasız şu ana kadar en iyisi. Ve aktöre Oscar’da bir adaylık şansı getirdi.

Benzersiz bir yüz, saç ve makyaj. Sanki hep sarhoşmuşçasına takınılan tavırlar. Depp’i izlemek bir korsanı izlemekten çok daha fazlası. Onu izlerken bir sonraki hamlesinin kestirilemez oluşundan ötürü gerilmek yerine oldukça eğleniriz. Kılıç yerine çoğu kez zekasını sunan bu deli korsanı izlerken, zaman ve mekan kavramı değişse bile şaşırmamak elde değil.

Jerry Bruckheimer’ın yapımcılığını üstlendiği filmlerde zaman içinde bütçe katlanarak büyürken, kalite düşmeye başlar. Yönetmen Gore Verbinski ise yönetmen koltuğunu üçüncü filmden sonra Rob Marshall’a devrederek öyküden ayrılır. Ancak Depp’in varlığı filmde en azından izlenebilirlik açısından yeterli ölçeği sunuyor. Hatta film öyküsü dışında da varlığını sürdürüyor desek yersiz olmaz. Jack Sparrow Cadılar Bayramı’nı besleyen çok önemli figürlerden biri haline geldi. Ve şimdilerde kahramanca tavırları oldukça az olan bu karakter, sinema tarihinin en iyi aksiyon karakterlerinden biri olarak gösteriliyor. Unutmadan, aynı zamanda pek farklı anti-herolarından.

12345