23.08.2016

Anti-Hero: 2000’ler

american-psycho

1- Patrick Bateman – American Psycho (2000)

Teorik bir meydan okuma: O bir kadın düşmanı olabilir, oldukça kendini beğenmiş olabilir ya da empati yeteneğini artık kaybetmiş, kana susamış bir seri katil. Ancak tüm bunlara rağmen hala sempatik duruşunu koruyor da olabilir.

Christian Bale’nin hayat verdiği Patrick Bateman, Bret Easton Ellis’in ünlü romanından bir uyarlama. Mary Harron’ın uyarladığı öykü, Wall Street’de yaşayan zengin bir adamın işlediği cinayetleri ve tüketim kültürünün bireyi nereye sürükleyeceğine dair bir anlatıya sahip. Bateman’ın suçlarına dair gerçekliğin belirsiz bir okuma hali aldığı filmde, gerçekle hayal arasında kalan izleyici, bu sürecin karakterin bir fantezisi olup olmadığı yönünde ise arafta kalıyor. Gelişen her süreçte siz ne yapıyorsunuz? Bu soruyu usul usul dile getiren Bateman, kusursuz bir şok aracı gibi kendini sunmaktan ise asla geri durmuyor.

Kitaba göre cinayetlerin daha olumlayıcı bir eksende aktarıldığı filmde, olaylar özünde pek çok şey cinayet işleyen Bateman lehine evrilir. Medeniyet dediğimiz şeyin ne olduğu tartışması ile hem iyi bir katil, hem de vücut diliyle bunu tolere edebilen bir örnek gösterilmek istense, Patrick Bateman buna güzel bir anti-hero olurdu.

12345