16.08.2016

Anti-Hero: 90’lar

fight_club

4- Anlatıcı – Fight Club (1999)

Uzunca bir süredir “insomnia” yani uykusuzluk hastalığından şikayetçi olan Jack, basit anlamda günlük rutinlere sıkı sıkıya bağlı bir memurdur. Grup terapilerine katılan karakter, terapiler esnasında Marla ile tanışır. Ancak Marla’nın omuzlandığı yan karakterden ziyade karakterin Tyler Durden ile tanışması filmin ve pek tabi karakterin ana çıkış noktasını oluşturur. Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan ikincil karakter, Jack’in içinde yatan bütün ulaşılamayanların da ulaşılabilir olduğu bir öykü kurar.

Norton’un duygusuz ve olanı olduğundan daha gereksiz anlatma tekniği yakın geçmişin bu kategorideki en iyi örneklerinden birini sunar. Vahşeti ve bundan beslenen acıyı birbirine ustalıkla bağlamlayan karakter ve onun öyküsü materyalizm ve takıntıları gözlemler eşliğinde öne sürer.

Anlatıcının hali hazırda varolan atmosferi alaycı bir üslupla sunduğu film dilinde, aynı zamanda film ilk etapta duyurulduğu üzere “bir aksiyon filmi” olma özelliğinden ise tam anlamıyla sıyrılıyor. Yirminci yüzyıl sonlarındaki Amerikan vari erkeklik durumunu keyifli bir varoluşsal teze dönüştüren Fight Club, bastırılmış öfkeyi bir kapsül halinde Norton karakteri üzerinden inşa ediyor özetle. Kendinden nefret eden ve genel anlamda erkek olma halinin yüklediği misyonun kargaşası içinde dönen karakter, bir yandan kederli, bir yandansa düşünceli bir kült sinema karakteri.

12345