13.05.2016

Arıza Aşklar / Âşıklar

my sassy girl

Ceren Çalıcı

My Sassy Girl

Hırçın Sevgilim, aşkın bin bir farklı türünden birini sunuyor bize. Alışılmadık ama aynı zamanda komik bir ilişkiyi anlatan film, hem Kore hem de ABD versiyonu bulunan bir yapım. (Şahsen Kore yapımını daha çok beğenirim.)

İnternette yayınlanan gerçek hikâyelerden yola çıkılarak yazılan romandan sinemaya uyarlanan filmdeki çiftimiz Jordan ile Charlie ya da Kyun-woo ile [İsimsiz], bir metro istasyonunda, erkeğin kızın hayatını kurtarmasıyla tanışırlar. Aslında pek bir tanışma da değildir bu.

Sevgilisini kaybeden kadın sarhoştur ve kendinden geçmiştir. Erkek karakterimiz ise pek bir naiftir. Bu naifliği film boyunca sürecektir. Kadının davranışları ise tam anlamıyla dengesizdir. Hem adamın sürekli yanında olmasını ister hem de ona çektirmediği kalmaz. Hem sevgiye ihtiyacı vardır hem de bu sevgiyi kabul edemez. Bu yüzden de davranışları gittikçe hırçınlaşır. Adama kızar, bağırır, onu tersler hatta zaman zaman işi fiziksel şiddet uygulamaya kadar vardırır. Adamın bu davranışlar karşısında tavrı da ilginçtir. Hem canına tak eder, o da sinirlenir, “ne hâli varsa görsün”e getirir işi, bir daha kadının yanına dahi yaklaşmak istemez ama yine de ondan uzak duramaz. Tuhaf ve bu tuhaflığın getirdiği bir komedi içinde yaşarlar ilişkilerini. Bu denli dengesiz bir ilişki yürüten âşıklar, elbette “arıza”dır.