11.07.2018

Arkadaş Olmak İsteyeceğiniz 7 Film Karakteri

Filmlerde görüp de benim arkadaşım olabilir dediğiniz, dahası keşke arkadaşım olsa deyip özendiğiniz karakterler burada

The Dude – The Big Lebowski

Sanırım çoğunuzun aklına zaten ilk Dude gelmiştir. Oldukça eğlenceli, vurdumduymaz ve rahat bir insan olan Lebowski halısına işediğiniz zaman bile size ses etmez. En fazla gelir sizin halınızı alır götürür. Müzik zevki gayet iyidir ve asla sıkılmazsınız. Sürekli bir aktivitesi vardır ve dur durak bilmez. Gereksiz kapris yapmaz, sizi sık boğaz etmez. Daha iyisini bulmak neredeyse imkansız. Hayat onunla çok daha keyifli olabilir.

Andy Dufresne – The Shawshank Redemption

Hapishanede bile arkadaşlarını düşünür. Onlar için dayak yer, hayatını riske atar. Okumaları için cesur hamleler yapar ve hapishaneden kaçacak olsa bile giderayak arkadaşına büyük kıyak yapar. Bir de bu insanın dışarıda, daha büyük imkanlar ile arkadaşınız olduğunu düşünün. Harika bir seçim olurdu doğrusu. Yemeyip yedirir içmeyip içirir yazın tatil paranız yoksa “ben karşılarım” der zorla götürürdü. Çok zeki olduğu için de her zaman yardımına ihtiyaç duyardınız.

 

Tyler Durden – Fight Club

Yakışıklı, dibe vurmuş, hiçbir şey umurunda değil ve son derece akıllı. Bir işi yok, patronu yok ve kaybedecek hiçbir şeyi yok. Tam da sizin olmak istediğiniz ama olamadığınız biri. İşte en yakın arkadaş profili. En azından sen mutlusun diyerek adına sevineceğiniz birisi. Ölüme bile gidersiniz onunla. Ne istese yaparsınız, hatta aynı duvara işer, aynı kıza âşık olur ve hatta aynı evde bile kalabilirsiniz. Harika biri ama bir dakika! Böyle bir arkadaş gerçek olamayacak kadar güzel.

Eşkıya Baran – Eşkıya

Hayatın tokatını yemiş ama arkadaşlarının hepsi yenik düşmesine rağmen yıkılmamayı başaran tek kişi olmuş güçlü bir arkadaş. Bazen derdinizi dinler, bazen tecrübelerinden akıl verir. Kimi zaman sizin için herkesi karşısına alabilecek kadar gözü karartır, bazen de suçu yokken bile sizi yalnız bırakmaz ortak olur. Eşkıya sizi hem eğlendirir hem kendinize getirir. Zaten sadece aşkını arayan, bunun için yıllarca ayakta kalan birinin ne zararı olabilir?…

Driss – Intouchables

Driss, zorluklar ile göçmen olarak büyümüş, ailesi tarafından sevilmeyen ve arkadaş çevresinin hep sorunlu tiplerden oluştuğu bir adam.  İçeri girip çıkmış ve suça bulaşmış biri. Dışarıdan bakınca son derece itici ve korkulacak biri gibi ama aslında dünya iyisi, size yaşama sevinci verebilecek ve hayattan keyif almayı seven bir çılgın. Korkusu olmayan, üç günlük dünya mottosu ile hareket edebilecek ve yanında hep iyi hissedeceğin mis gibi bir arkadaş. Onun yanında asla vazgeçemez ve kendini bırakamazsın.

Jep Gambardella – La Grande Bellezza

Yaş yetmiş iş bitmiş derler ya. İşte bu Jep için geçerli değil. Sanırım yüz yaşına kadar, hatta ölene kadar böyle olacak. Dünyanın meselesini çözmüş, hazlarının peşinde koşan ve gitmek isteyip gidilemeyeceğini çok iyi bilen birisi. Hani gecenin bir yarısı bunalıma girdiğinizde arayıp beş dakika konuştuktan sonra huzurla uyuyabileceğiniz birisi. Bir de oldukça akıllı, fazlasıyla anlayışlı ve ruhu oldukça hassas. Belki de bunlar alın yazısında vardı.

Bütün Karakterler – Hababam Sınıfı

Güdük Necmi ile türlü şakalar yapar, İnek Şaban’ın o saf haline canınızı emanet eder ama oldukça da eğlenir, Damat Ferit ile aşk konularında dertleşir ve diğer bütün karakterler ile eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. Yaşınız kaç olursa olsun o sınıfta okumak, bazen sınıftan kaçmak, hatta tünel kazmak ama sonunda Mahmut Hoca’nın haklı olduğunu kabul etmek istersiniz. Hababam sınıfında okuyan herkes haylazdır, yaramazdır ama arkadaşlık vazgeçilmezdir ve tamamen gerçektir.