25.08.2019

Arkadaşlarla İzlenebilecek En İyi 10 Film

6. Groundhog Day (1993, Harold Ramis)

Eğer hiç durmadan aynı günü deneyimlerseniz neler olur?

Biraz kara mizah, biraz nostalji, az biraz duygusallık ve çokça da hayal kırıklığı. Her günümüzün aynı geçtiğini düşündüğümüz zaman bu döngüden kopabilmeyi dileriz değil mi? Arkadaşlarımızın bir şekilde aynı kaldığı ama değişen biziz hissiyatını mutlaka yaşamışızdır. İşte Groundhog Day’in verdiği his de aynen bu.

Filmin en güzel sahnelerinden birinde Bill Murray idealindeki eşi Fransızca konuşan, şiir seven, müzik aleti çalan, yakışıklı, hassas, mütevazı, ve kendine güvenen diye tanımlayan McDowall’a şunu sorar: “Bir erkekten bahsediyorsun, değil mi?”

7. Clerks (1994, Kevin Smith)

Bu tek bir arkadaş hakkında bir film. Şanslı Dante’nin arkadaşı zor ve korkusuz Randal hakkında. Yönetmen Smith’in gerçek hayatta çalıştığı marketlerde ve video dükkanlarında 27.575 dolar harcayarak siyah beyaz çektiği film bağımsız, eğlenceli ve felsefi bir film çekmenin göründüğünden çok daha kolay olduğunu kanıtladı. Ayrıca filmde, özellikle bir Avrupa filmi gibi, seks hakkında mükemmel diyaloglar da var. En güzel repliğe gelince: “Bugün çalışmamam gerekiyordu. Bugün izin günüm.”

8. Bottle Rocket (1996, Wes Anderson)

Anderson, 1994’teki 13 dakikalık Sundance Film Festivali’ne katıldığı şaşırtıcı derecede iyi olan kısa filmini uzun metrajlı olarak genişletince ortaya Bottle Rocket çıktı. Filmleri arasında en komik ve en orijinal olan bu film bir peyzaj şirketi görüntüsü altında soygun yapmaya çalışan üç yakın arkadaşın maceralarını anlatıyor. Owen ve Luke Wilson kardeşler başrolleri paylaşırken kadroda efsanevi James Cagney de bulunuyor.

Harika sekanslar, alaylı diyaloglar ve sevginin her şeyin üstesinden geldiğine dair saf bir inanç, yani tüm Wes Anderson filmlerinin belirleyici özelliklerinin hepsi bu filmde de mevcut. Karakterlerin her biri için üzülüyorsunuz ama yine de çok üzgün hissetmiyorsunuz. Sonunda, Owen Wilson’un Dignan’ını kendisi ve arkadaşları adına kurduğu büyük hayaller için sevmeden edemiyorsunuz.

9. Y Tu Mama Tambien (2001, Alfonso Cuaron)

Ana karakterlerden birinin kuzeninin eski karısı olan olgun ve gizemli bir kadınla (Maribel Verdu) seyahat eden zeki ama ergenlikten henüz tam manasıyla çıkamamış Meksikalı iki üniversite arkadaşının (Diego Luna ve Gael Garcia Bernal) görsel olarak çarpıcı, unutulmaz ve şehvetli öyküsü.

Yarı-toplumsal eleştiri, yarı-erotik dram, ve yarı-olgunlaşma olarak tanımlanabilecek bu yol hikayesi boyunca kazandıkları deneyimlerin sonucunda iki arkadaşın sadece kendileri değil arkadaşlıklarının mahiyeti de köklü değişimden payını alıyor.

10. Sideways (2001, Aexander Payne)

Rex Pickett’in romanından uyarlanan filmde kırklı yaşlarındaki iki arkadaş içlerinden birinin Santa Barbara’da gerçekleşecek düğünü için beraber bir hafta sonu geçirirler. Bu ikiliden biri Paul Giamatti’nin oynadığı şarap meraklısı başarısız bir yazarken diğeri Thomas Haden Church’ün canlandırdığı kenara atılmış bir sinema oyuncusudur.

Merlot şarabının Kaliforniya satışlarının dibe vurmasına sebep olan ve Pinot Noir’in neden iyi, Merlot’un neden kötü olduğuna dair mükemmel bir şarap sohbetinin yanı sıra orta yaşlı erkek bilgeliği ya da hezeyanlarını bulabileceğiniz filmden çıkan ders şu oluyor: arkadaşlar seni sadece bir dereceye kadar mutlu edebilir. Sonuçta, her koyun kendi bacağından asılır.

Kaynak: Taste of Cinema

12