28.01.2017

Asghar Farhadi Oscar Törenine Katılamayacak

Asghar Farhadi Oscar törenine katılamayacak.

The Playlist’in haberine göre, başkanlık koltuğuna yeni oturan Donald Trump dün  güvenlik amacıyla İran, Irak, Yemen, Suriye, Somali, Sudan ve Libya’dan 120 günlüğüne ABD’ye girişleri engelledi. Bu girişlere yeşil pasaportlu ve özel vizeliler de dahil edildi. Yani bu yedi ülkenin vatandaşları dört ay boyunca ABD’ye giremeyecekler. Elbette bu karar birçok mercide tepkilere neden oldu. Bu gelen tepkilerin bir kısmı da elbette kültür-sanat dünyasındandı. İlk olarak The Salesman’in  başrol oyuncularından Taraneh Alidoosti tarafından gelmişti. Alidoosti Twitter hesabından bunun ırkçılık olduğunu, bu kararı protesto ettiğini ve törene katılmayacağını açıkladı.

Bugün de Ulusal İran-Amerikan Konseyi’nin başkanı Trita Parsi, Twitter hesabından Akademi üyesi Asghar Farhadi’nin de girişine izin verilmeyeceğini belirtti. Ama sonraki tweetlerinde beş saatlik sorgulamanın ardından yeşil pasaportlu bazı kişilerin ABD’ye girebildiğini belirtti. Fakat Farhadi’ye izin çıksa bile aktris Alidoosti bu yasağı protesto ettiği için törene katılmayacak gibi görünüyor.

Henüz The Salesman‘ın yapımcıları tarafından bu haberlerle ilgili bir açıklamanın yapılmadığını belirtmek isteriz. Bakalım önümüzdeki günlerde giriş yasağı kalkacak mı, Akademi üyesi ve son filmiyle Oscar adayı olan Farhadi’nin girişine izin verilecek mi ve Farhadi giriş izni çıkarsa törene katılacak mı? Bu soruların yanıtları elbette önümüzdeki netlik kazanacak.