01.12.2020

Âşık Olduğumuz Dizi ve Film Karakterleri: Dean Winchester & Rust Cohle

Supernatural – Dean Winchester (Jansen Ackles)

On beş sezondur akla hayale gelmeyecek türdeki doğaüstü varlıkları avlayan Dean cehenneme gider, hayatının bir yılını arafta geçirir, sezonlar boyunca başına gelmeyen kalmaz. Çocukken annesinin şeytanlar tarafından öldürülmesine şahit olur, babasıyla beraber intikam peşine düşer. Kardeşi Sam bu işlerden uzak durmak istese de aile Dean için önemlidir ve avlanmak bir aile mesleğidir. Dean çeşitli şekillerde başını belaya soksa da hep pes etmeden çıkış yolunu bulur. Kardeşinin güvende olması için her şeyi yapar. Dizinin sezonları boyunca da hayatına çeşitli kadınlar girer, onları sever ama hep kaybetmek zorunda kalır.

Sarkastik bir yapısı olan Dean’den çeşitli cinsiyetçi espriler duymak mümkün ama konu gerçek bir ilişkiye geldi mi içindeki centilmen ortaya çıkar. Burgerlere olan düşkünlüğü, İmpalasına olan bağlılığı onu en iyi tanımlayan özelliklerden. Dean rahat ve eğlenceli olmasına karşın her zaman sorumluluklarını yerine getirir. Dünyayı daha iyi bir hale getirmenin sorumluluğunu hisseder. Dışarıdaki her şeyden habersiz, masum insanları korumak hayatının onun görevidir ve bu görev ancak ölünce son bulur. Ama şunu da belirtmekte fayda var sezonlar boyunca Dean çeşitli şekillerde ölür ve kaldığı yerden devam etmek için geri gelir. Yani onun için ölüm de pek bir şey ifade etmez. Dean’in her şeyi alaya alan yapısı, değer verdiği şeylere bağlılığı ve iş bitiriciliği bir araya gelince gerçekten ortaya etkileyici bir karakter çıkıyor. Buna Jansen Ackles’in mimiklerini de eklemek gerekir.

True Detective – Rust Cohle (Matthew McConaugley)

Rust Cohle alkol problemi olan bir polistir. Olabildiğince sıradan bir hayatı olan ortağıyla bir seri cinayeti aydınlatmaya çalışır. Sessiz ve soğuktur. Konuştuğu zaman sadece karşı tarafın bilmesi gerektiği kadarını söyler. Büyük bir not defteriyle dolaşır ve tüm ayrıntıları kaydederek sonuca ulaşmaya çalışır.

Zekidir ve takıntılıdır. Evinde yerde duran bir yatak dışında kitaplar vardır. Sürekli bir şeylere anlam vermeye çalışırken bir yandan da her şeyin anlamsız olduğunu düşünür. Bu noktada nihilist bir tavrı vardır. Kendisini gerçekçi ve karamsar olarak niteler. İnsanoğlunun yapacağı en mantıklı şey üremeyi durdurup kendi sonunu getirmesidir ama katili bulmak için de elinden geleni yapar. Rust Cohle’un hayattaki duruşu ve düşünce şekli oldukça tutarlı. Bireyselleşmeyle gelen yabancılaşmanın iyi bir örneği. Sanki kendi kendime düşündüğüm şeylerin ekranda kendine yer bulması gibi.