19.10.2020

Âşık Olduğumuz Dizi ve Film Karakterleri: Jesse & Salvador

Aşka İnancını Yitirmeyenler Buraya!

Before üçlemesi yönetmen Richard Linklater’ın 1995-2004 ve 2013’te yaptığı filmlerden oluşuyor. İlki Before Sunrise (1995 )gün doğmadan önce bir gece Viyana sokaklarında geçiyor. İkincisi Before Sunset (2004 ) gün batmadan Paris’te. Üçüncü ise Before Midnight (2013 ) Yunanistan’da Mora Yarımadası’nın güneyinde Kalamata’da geçiyor.

Karakterlerimiz Fransız Celine (Julie Delpy) ve Amerikalı Jesse (Ethan Hawke ). İlk filmde tren yolculuğunda tanışan Jesse ve Celine’in hikâyesi ilk görüşte aşk. Aşk dosyasında benim aklıma Jesse’nin gelmesi ise onun Celine’den hiç vazgeçmeyen duygusal, romantik aynı zamanda da maceracı kişiliği. Jesse yirmili yaşlarının başında tanıyor Celine’i. Yoksa ilk film beni de o yıllarıma götürdüğü ve ben de ilk aşkımı yirmilerin başında yaşadığım için mi aklıma Jesse geldi?

Neyse dönelim Jesse ve Celine’e. Jesse kızı Viyana’da onunla trenden inmeye davet ediyor. Kışkırtıcı. Celine’e cinsellikle ilgili ilk duygularını soruyor. Biz onları gece sabaha kadar Viyana sokaklarında takip ediyoruz. Sonuçta sabah olduğunda Jesse ve Celine farklı yollara gidiyorlar. Film onların birlikte dolaştığı yerlerde bitiyor. Sabah saatinde sessiz, insansız sokaklar. Parkta içtikleri şarabın şişesi ve kadehler yanlarından geçen yaşlı kadının dikkatini bile çekmiyor. Bunlar sadece iki karakterin zihninden akan anılar olarak kalıyor. Ayrılırlarken bir sözleri var. Tam altı ay sonra gene ayrıldıkları yerde buluşmak. Adres yok, telefon yok. Sadece söz var.

İlkinden dokuz yıl sonra gelen ikinci filmin dar zamanında öğreniyoruz ki aşk insanı, romantik, duygusal kahramanımız Jesse altı ay sonraki buluşmaya da gitmiş. Hatta ondan da dokuz yıl sonra kitabının imza gününde karşılaştığı Celine’e olan aşkı hiç bitmemiş. O kadar ki Amerika’dan Avrupa’ya taşınıp kendisine Celine’le yeni bir hayat kuracak kadar. Yaşam bazen aşkı insanlara mesafelerle sunar. Zor olanla sınar. Aşkın gücü ya da karakterimizin gücü de orada ortaya çıkar. Tıpkı Jesse ve Celine’e olduğu gibi.

Her üç film de bol diyaloglu. Aşklarının gücü sanki birbirleriyle bu kadar konuşmaktan geliyor. Hani eğer Bay Doğru diye bir şey varsa sinema dünyasının Bay Doğru’larından biri de bir geceden ömre bedel bir ilişkiye imza atan Jesse diyebiliriz. Gençlik heyecanlarıyla başlayan ilk filmden sonra , umutsuzluğa düşen bir kadının aşkını bulma heyecanıyla devam eden ikinci film ve Celine’le Jesse’nin kırklı yaşlarının başında artık iki çocuklu bir aile olarak gittikleri yaz tatilinde devam eden üçüncü filmle seri tamamlanır.