22.11.2020

Âşık Olduğumuz Dizi ve Film Karakterleri: Paco & Jeremy

Everybody Knows – Paco (Javier Bardem)

Asgar Farhadi’nin yönetmenliğini yaptığı filmde Paco kırsalda çiftçilikle hayatını sürdüren biridir. Hayatının aşkı Barcelona’ya taşınıp orada yaşamaya başlayınca Paco çalışmaya devam eder, işini büyütmenin fırsatını bulur. Sıradan hayatına devam ederken sevdiği kadın bir düğün için geri döner ve olaylar gelişir.

Paco hayatına devam etse de Laura’nın dönüşü onu etkilemiştir. Sakin ve içine kapalı bir hali olan Paco işler içinden çıkılması zor hale gelmeden Laura’dan hesap sormaz. Derin bir kabulleniş içindedir ve bu onu film içinde daha da romantik bir görünüme sokar. Laura’ya yakın olmaktan ve ona yardım etmekten kendini alıkoyamaz. Herkesin dikkatini çeken bu durum Paco için kaçınılmazdır. Tekrar gideceğini bilse de onun için orada olmak ister. Paco’nun Laura’ya aşkı zamandan ve olaylardan bağımsız olarak hep var olmaya devam edecek gibi görünür.

My Blueberry Nights – Jeremy (Jude Law)

Jeremy, küçük bir kafe işletmektedir. Pek kimsenin tercih etmediği yaban mersinli turtaları ısrarla tezgaha koyar ve sonunda beğenen biri çıkar. Elisabeth hayat ve kendisi hakkında soruları olan ve bunları cevaplamak isteyen bir kadındır. Jeremy’le küçük kafede geçirdiği zamanlar farkında olmasa da onu yönlendirir. Jeremy için Elisabeth yeterliyken Elisabeth’in daha fazlasını öğrenmek için bir yola çıkması gerekir.

Jeremy günlük hayatına kafesini işleterek devam ederken aynı zamanda bekler. Yerinden ayrılmadan bekler. Aralarındaki şeyin gerçek olduğuna inanarak Elisabeth’in döneceğini bilerek bekler. Jeremy sıradan bir şehrin sıradan bir insanıdır, kendi alanında mutludur. Elisabeth de orada mutlu olmuştur bu yüzden Jeremy sevgilisi gitse de yerinden ayrılmaz. Her şeyin pamuk ipliğine bağlıymış gibi göründüğü günümüzde aşka inanan sıradan bir insan görmek güzel.