27.08.2018

Aşk ile Bezeli 7 Siyah – Beyaz Film

4) Arsenic and Old Lace – 1944

Tiyatro eleştirmeni Mortimer Brewster’ın gözünün tutmadığı insanlara zehirli içki içeren iki halası, Boris Karfaff’a benzeyen sosyopat kardeşi, kendini Teddy Roosevelt sanan bir diğer kardeşi, yeni evlendiği sabırsız eşi ve her şeyi yoluna koymak için bir gecesi vardır.

5) Roman Holiday – 1953

Bir ülkenin güzeller güzeli genç prensesi Ann, uzun bir Avrupa seyahatine çıkar. Roma’ya vardığında ise yaşadığı hayattan iyice sıkıldığının farkına varır. Yapmacık nezaket davranışları, uzun ve sıkıcı protokoller, prenses olmanın getirdiği zorunluklar onu çok bunaltmıştır. Geçirdiği ufak çaplı bir krizin ardından doktoru ona sakinleştirici verir ve durumu atlatmasına yardımcı olmaya çalışır. İlacı aldıktan sonra şehre iner ve sokakdaki hayatı keşfetmeye başlar. İlacın etkisi iyice artınca sokak ortasında bir bankta sızan prenses, paparazilik yapan Joe Bradley tarafından bulunur. Kadının prenses olduğundan habersiz olan Joe onu evine götürür.  Ertesi sabah uyandıklarında ise tüm şehir prensesin ortadan kaybolduğu haberiyle çalkalanmaktadır.

William Wyler tarafından yönetilen film, Audrey Hepburn’ün keşfedildiği film olma özelliğine sahiptir.

6) Jules et Jim – 1961

İki erkek ve bir kadın arasında geçen üç kişilik aşkın sinema tarihindeki en güzel anlatımlarından birisidir. Aşkın yanı sıra, dostluk üzerinde güzel düşünceler yerleştirir içimize. Yakın arkadaş olan Jules ve Jim’in hayatları Catherine isimli bir kadının ile tanışınca bambaşka bir hal alır. Her ikisi de Catherine âşık olsalar da Catherine ilk başlarda Jules’a ilgi duyar. Klasik kadın standartlarının dışında bir karaktere sahip olan Catherine için hayat, alışıldık sınırların çok ötesinde yaşanmaktadır. İlk zamanlardan beri Jim’in ilgisinin de farkında olan Catherine, yıllar sonra onunla da bir yakınlaşma içine girer. Catherine’i terk etmeyi düşünmeyen Jules’un da varlığıyla bu unutulmaz üçlü, birlikte yaşamaya başlarlar.

7) The Man Who Shot The Liberty Valance – 1962

Eski arkadaşı Tom Doniphon’un cenazesi sebebiyle geri döndüğü Shinbone kasabasında gazetecilerden birini “Liberty Valance’ı öldüren adam ismini nasıl aldınız sorusu üzerine geçmişe dönen Ranse Stoddard anılarını hatırlamaya başlar.

Western türünün önemli yapıtlarından olan film John Ford tarafından yönetilmiş, başrollerinde ise James Stewart ve John Wayne yer almıştır.

 

12