03.06.2017

Asya’nın Oscarları Türk Filmleriyle Dalgalanacak

“Turkish Waves” Avustralya’da

Asia Pacific Screen Academy’nin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı ortaklığında bu yıl ilk kez düzenlediği kültür etkinliği “Turkish Waves”; 19-29 Kasım 2015 tarihlerinde Avustralya’nın Brisbane şehrinde gerçekleşecek! “Asya’nın Oscarları” olarak bilinen 9. Asya Pasifik Film Ödülleri (Asia Pacific Screen Awards-APSA) ve 2. Brisbane Asia Pacific Film Festivali (BAPFF) kapsamında düzenlenen “Turkish Waves” etkinliğinin küratörlüğünü, aynı zamanda APSA Academy üyesi olan yapımcı Zeynep Özbatur Atakan üstleniyor.

Avustralya ile ittifak olduğu Gelibolu Zaferi’nin 100. yılında, Brisbane Asia Pacific Film Festivali (BAPFF) ve resmi partneri Asya Pasifik Film Ödülleri (APSA) tarafından Konuk Ülke olarak seçilen Türkiye; 19-29 Kasım 2015 tarihleri arasında “Turkish Waves” isimli etkinlikle temsil edilecek.

APSA Academy üyesi, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’ın küratörlüğünü üstlendiği “Turkish Waves”; BAPFF’in resmi programı kapsamında, klasikleşmiş Türk filmlerinden yeni akım filmlere uzanan 9 filmlik çok özel bir seçkiyi sinemaseverlerle buluşturacak. 9. Asya-Pasifik Film Ödülleri’nde aday olan “Abluka” (Emin Alper), “Anayurdu” (Senem Tüzen) ve “Mustang”in (Deniz Gamze Ergüven) yanı sıra “Umut” (Yılmaz Güney), “Gelin” (Ömer Lütfi Akad), “Kasaba” (Nuri Bilge Ceylan), “Kuzu” (Kutluğ Ataman), “Nefesim Kesilene Kadar” (Emine Emel Balcı) ve “Sarmaşık” (Tolga Karaçelik) filmleri yer alıyor.

Film gösterimlerinin yanı sıra gerçekleştirilecek olan Türk Resepsiyonu’nun ev sahipliğini ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yapacak. Asya-Pasifik ülkelerinden birçok sinema profesyonelinin konuk olacağı gecede; Selim Atakan ve Neva Özgen ile Tolgahan Çoğulu’nun müzik dinletisi yer alacak.

Turkish Waves programı kapsamında Brisbane’de bulunan Türk film yapımcıları aynı zamanda 4 gün sürecek APSA Uluslararası Networking etkinliklerine katılacak ve BAPFF tarafından düzenlenen panellerde de yer alacaklar.

2007 yılından bu yana gerçekleştirilen APSA’da; 8 yılda Türkiye’den film profesyonelleri, uluslararası jürisinde üç kez yer aldı. APSA’da bugüne kadar farklı kategorilerde 21 adaylığı bulunan Türkiye; 11 defa ödülle döndü.