01.02.2017

Baba Bizi Eversene- Barış Manço

Baba Bizi Eversene

Barış Manço’nun ölüm yıl dönümünde ilk ve tek filmi olan Baba Bizi Eversene filmini anımsayalım. Barış Manço’nun, 1975’de çevirmiş olduğu ilk ve tek filmi “Baba Bizi Eversene” bir yerli romantik komedi filmi. Filmin tüm müziklerini de Kurtalan Ekspres ile birlikte Barış Manço bestelemişti.

Filmin kadrosu usta ve ünlü oyunculardan oluşuyor.

Filmin başlangıç ve bitiş şarkısı olarak “Nazar Eyle” seçilmiş. Ayrıca, filmin akışı içerisinde “Gamzedeyim”, “Ben Bilirim”, “Fairground”, “Dere Boyu Kavaklar”, “Bir Bahar Akşamı” gibi parçaları var.  Filmin hareketli veya duygusal anlarında “Tavuklara Kışt De”, “2023”, “Küçük Bir Gece Müziği” ve “Vur Ha Vur”un melodilerini duymak mümkün.

Mahir (Barış Manço), CIBA-GEIGY adlı dönemin ünlü ilaç fabrikasında satış temsilcisi olarak çalışmaktadır. Mahir, fabrikanın sahibi Fazıl Bey’in (Hulusi Kentmen) kızı Sevim (Meral Zeren) ile yıllar önce bir aşk yaşamış, fakat Fazıl Bey bu ilişkiye karşı çıktığı için kızı Sevim’i Avrupa’ya göndermiştir. Uzun bir sürenin ardından Sevim’in Türkiye’ye dönüşü, Mahir ile Sevim’in aşkını yeniden körükleyecek ve olaylar gelişecektir. Fazıl Bey, Mahir ve Sevim’in birlikteliğine ve evlenmelerine kesinlikle karşı çıkmaktadır.

Bu arada, Fazıl Bey’in oğlu ve Sevim’in erkek kardeşi olan Erol (Sinan Ecer) ile birlikte olan Şermin (Serpil Nur), başkasından doğurduğu bebeği Erol’a getirir ve onun çocuğu olduğunu söyler. Erol paniğe kapılmıştır ve bebekten kurtulmanın yollarını arar. Bu sırada bir plan yapan Mahir-Sevim-Erol üçlüsü, bebeğin Mahir ve Sevim ikilisine ait olduğunu Fazıl Bey’e söylerler ve bu bebek sayesinde Fazıl Bey’in kendilerini evlendireceğini düşünürler. İşte tam bu noktada komik olaylar silsilesi başlar…
Erman Film tarafından Youtube’da paylaşılan film, herkese açık.

Barış Manço’yu sevgi ve özlem ile anıyoruz…

İzleyelim: