04.08.2020

Babyteeth: Hastalık, Ölüm, Doğum ve Diğer Şeyler

Babyteeth, görsel anlatımın güçlü kurulduğu ve görsel anlatımla hikâyenin birebir uyduğu ilgi çekici yapımlardan biri. On altı yaşındaki Milla kansere yakalanır ve bununla kendi içinde baş etmeye çalışırken hayatının aşkıyla karşılaşır. Moses da kendi içinde çatışmaları olan toplum dışı bir karakterdir, yaşının Milla’dan büyük olması bir sorun olarak görünür. Milla’nın ebeveynleri Henry ve Anna da o zamana kadar yaşadıkları hayat ve süreç içerisinde geçirdikleri değişimin bocalaması içersinde yaşamaya devam etmeye çalışırlar.

Hikâyeye ve duygulara göre değişen renkler

Filmin görsel kurgusunda renkler ön plana çıkıyor. Babyteeth’de sahnelerdeki duygular ve hikayedeki değişiklikler üzerine renkler de seyirciye bir şeyler aktarmak için araç olarak kullanılmış. Milla ve Moses’in tanışma sahnesindeki sarı tonlarının hakimiyeti Moses’in tutarsız kişiliğini simgeleyen tehlikenin bir işareti niteliğinde. Ya da Milla’nın ailesinin evinde kimi zaman öne çıkan morlar özellikle Moses ve Milla arasındaki farkların hissedildiği sahnelerde göze çarpıyor. Sakinleştirici ilaçlar kullanan Milla’nın annesi Anna, ilaçları bıraktığında, daha kendinden emin ve güvenli bir anneyken, hem kıyafetlerinde hem çevresinde mavi tonlarını görmek mümkün. Anna’nın kaygılarının artıp huzursuzluğunun yükseldiği sahnelerde de turuncu ve kırmızı ağırlıklı bir skala görünüyor. Milla ve Moses uyum içinde vakit geçirmeye başladıklarındaysa aynı renklerde giyinmeleri dikkat çekici; sarı şort, mor gömlek gibi.

Yasalın ve yasadışının aynılığı ve farklılığı

Moses hem yaşça Milla’dan büyük olduğu için hem de uyuşturucu madde kullandığı ve sattığı için Milla’nın ailesi tarafından tereddütle karşılanır. Ama Anna da halihazırda çeşitli ilaçlar kullanmaktadır ve Moses’in sattığı maddelerle içerik olarak aynıdır. Anna bu ilaçları reçeteli aldığı ve toplum tarafından iyi karşılanacak bir hayat sürdüğü için bu normaldir. Moses’sa ilaçları çaldığı ve bunun ticaretini yaptığı ve toplum değerleriyle uyuşmayacak bir yaşam sürdüğü için anormaldir. Teoride aynı ilacı kullanırken toplum tarafından farklı etiketlerle yaşamaya devam ederler. Bunun yanında Anna da kendisini Moses’dan daha üstün görür halbuki belli ki yaşama karşı kırılganlıkları aynı seviyededir. Sadece içinde bulundukları duruma karşı verdikleri tepkiler ve takındıkları tavır farklıdır.

Milla’yı mutlu eden Moses’a, Henry sürekli ilaç vermeyi teklif eder. Henry bu ilaçları yazma yetkisi bulunduğu için kızının mutluluğuna karşılık olarak Moses’le yer değiştirir. Tek fark Henry’nin yaptığı şeyin yasal olmasıdır. Teoride Moses’le aynı işi yapar. Babyteeth bu yönüyle insanların toplumda kendilerini konumlandırdıkları yer ve dışladıkları kişilerin konumu ve durumu arasında bir sorgulama yapmaya iter.

Çocuk kaybı karşısında anne ve baba

Babyteeth izleyiciyi bir yargıya varmadan olaylara göre biraz bakış açısını değiştirerek bakmaya yönlendiriyor. Anna Milla’nın hasta olmasından dolayı kendisini suçlu görür ve bu suçluluk duyguna göre de kaygısı bir tırmanıp bir azalır. Bunda çocuğun başına gelen her şeyden annenin sorumlu tutulmasının bir parça etkisi olabilir. Her ne kadar modern kadın eşitliğe bir adım daha yaklaşmış olsa da kendisine öğretilmiş annelik algısının içerisinden çıkamaması bir çatışma yaratır. Milla’nın yaşaması için piyano çalmayı bırakır. Henry’se içgüdüsel olarak yaşamın devam ettiği bir alana kayar. Hamile komşusu Toby’le küçük flörtler etmekten kendini alamaz. Bir yandan var olan çocuğunun kalan zamanını iyi geçirmesi için elinden geleni yapar, bir yandan da doğurganlığı devam eden bir kadın ona yeni bir yaşam olanağı olarak görünür. Anna, Moses ve Milla’ya bakar ve bunun hayal ettiği ebeveynlik olmadığını söyler. Ebeveynlik, şartlara göre çocuğunun mutluluğunu ve güvenliğini sağlamak olarak tanımlanırsa belki de en iyisi budur. Sadece biraz bakış açısını değiştirmek gerekir.

Babyteeth, seyirciyi duygusal doyuma ulaştırmak yerine içinde düğümler bırakarak kimi zaman güldürerek bir hikaye anlatıyor oluşuyla izlenmeye değer. Bunun yanında senaryoya uygun olarak sahne tasarımları da daha ayrıntılı incelemek de mümkün.