11.07.2017

Barry Jenkins, James Baldwin Uyarlaması İle Dönüyor

Barry Jenkins, James Baldwin Uyarlaması İle Dönüyor

Yönetmen Barry Jenkins, tarihi Oscar ödülünden sonraki projesini sonunda duyurdu.

Oscar ödüllü Barry Jenkins, bu yıl Moonlight ile Oscar kazandıktan sonra neredeyse hiç dinlenmedi, yeni projesini ancak şimdi duyurdu. Variety’nin haberine göre Jenkins, James Baldwin’in If Beale Street Could Talk adaptasyonunu yönetecek. Kendi yapım şirketi PASTEL ve anlaşmalı olduğu Annapurna Pictures ile yapacağı ilk film olacak.

Baldwin’in romanı, kucağında yeni doğmuş çocuğu ile sevgilisinin masum olduğunu kanıtlamak için zamanla yarışan yeni nişanlanmış bir Harlem kadını Tish’i anlatıyor. Yeni çiftin ailesi ve hayatlarının hikayesi yoluyla aşkın kutsanmışlığını anlatıyor.

Jenkins Ocak ayında Esquire’a şöyle konuştu; “Beale Street’i Berlin’de yazdım… Haklarını almadan yazmıştım çünkü, ticari şirkete çok fazla enerji harcamaya karşı verdiğim bir tepkiydi. Kendinizi ne kadar ikna ederseniz edin, bu tür bir şey sadece para kazanmakla alakalıdır. Kendime şöyle dedim ‘neyi nasıl yapmak istiyorsam öyle yapacağım. Bu kitabı seviyorum. Bu oyunu seviyorum. Bunları yazacağım ve gerisine sonra bakacağım.’ Ve üç yıl sonra, hala telif haklarına sahip değili. Baldwin bundan önce sadece bir kere uyarlandı, bu da ikincisi olacak.”

Jenkins, “James Baldwin ileri görüşlü bir kişi; Amerikan zihni üzerine sorgulamaları bugün bile etkisini sürdürüyor. Baldwin’in gözünden Tish ve Fonny’nin aşkını ekrana yansıtmak uzun süredir kurduğum bir hayaldi. Baldwin Estate  ile çalışıp bu hayalimi yerine yetirmek için sabırsızlanıyorum.” diye ekledi.

Haber: İrem Yurtsever