23.11.2016

Benim Öğretmenim

Erdal KÜÇÜKARSLAN

3 Idiots

2009, Hint yapımı olan 3 idiots başta ben olmak üzere insanların Hint filmlerine olan önyargısını yıkan ve üç saate yakın süresine rağmen, uzun film sıkıcıdır klişesini bitiren, yeri geldiğinde güldüren yeri geldiğinde ağlatan ve herkesin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir. 

Mühendislik fakültesinde okuyan üç arkadaşın maceralarını anlatan film, eğitim sistemine getirdiği sağlam eleştiriyle de dikkatleri çekiyor. Düşünüp sorgulamak yerine ezberci bir eğitimle tek tip insan yetiştiren tüm eğitim sistemlerine karşı duran 3 Idiots, ayrıca insanların aile baskısıyla değil gerçekten istedikleri bölümü okumalarını ve hayatta her zaman mutlu oldukları işi yapmalarını sorgulaması açısından da çok güzel mesajlar veriyor.

Hollywood ve dünya sinemasında çok sevdiğim ve birden fazla izlediğim bir sürü öğretmen filmi vardır ama 3 Idiots tüm bunlar arasında benim için biraz daha özeldir. Bu filmin bana öğrettiği en önemli şey ise şudur: Her şey kötü gitse bile, asla umutsuzluğa kapılmamak gerekir. ALL is WELL