10.05.2021

Berlin Film Festivali “Yaz Özel” Etkinlikleri Açık Havada ve Yüz Yüze Gerçekleşecek

Berlin’in Yaz Festivali Devam Ediyor

71. Berlin Film Festivali “Yaz Özel” Etkinlikleri, açık havada olmak üzere 9-20 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Geçtiğimiz günlerde yüz yüze ve açık havada gerçekleşmesi zor görünen etkinlikler için Berlinale, kararını sosyal medya hesabında doğruladı. 

Avrupa’da yılın ilk büyük film festivali özelliğine sahip ve bu yıl iki parça halinde düzenlenen 71. Berlin Film Festivali’nin ilk parçası Mart ayında sanal olarak düzenlendi. Festivalin ana yarışma bölümünde Altın Ayı ödülünü kazanan yapım ise Radu Jude imzalı Bad Luck Loony Porn oldu.

Festival yönetimi geçtiğimiz günlerde, devam eden koronavirüs salgınıyla ilgili endişeleri gerekçe göstererek festivalin ikinci parçası olan etkinliği iptal etmesi gerekebileceği konusunda bir basın bülteni yayınlamıştı. Ancak Almanya’da koronavirüs enfeksiyon oranlarının düşmesi ve aşı sayılarının artmasıyla 2021 Summer Special için tarihlerini belirleyen Berlinale, sosyal medya hesaplarında festivalin açık havada ve yüz yüze gerçekleşeceğini duyurdu.

Festival ekibi konuya ilişkin “Seyirciler çok özel, kolektif bir festival deneyimi yaşayacaklar, bu hepimizin uzun zamandır özlediği bir şey.” dedi.

Berlin Uluslararası Film Festivali - VikipediAçık hava Berlinale Summer Special etkinliği 9 Haziran – 20 Haziran tarihleri ​​arasında Almanya’nın başkentindeki 16 mekanda yapılacak. Festival programı, ana mekan olarak tarihi Berlin Müzeler Adası’nda özel olarak tasarlanmış bir açık hava sineması da dahil olmak üzere, şehirdeki toplam 16 mekanda Berlin izleyicisine sunulacak.

16 açık hava mekânı arasında; Feiluftkino Museumsinsel, Freiluftkino Friedrichshain, Freiluftkino Rehberge, Freiluftkino Kreuzberg, Freiluftkino Hasenheide, ARTE Sommerkino Kulturforum, ARTE Sommerkino Schloss Charlottenburg, Open Air Kino HKW, silent green, Atelier Gardens Freiluftkino, Freilichtbühne Weißensee, Freiluftkino Biesdorfer Parkbühne, Freiluftkino Friedrichshagen, Freiluftkino Pompeji, Freiluftkino vom Filmrauschpalast ve Frischluftkino yer alıyor.

Summer Special, 9 Haziran’da Berlin Müzeler Adası’ndaki ana mekanda başlayacak ve 13 Haziran’da 2021 Altın Ayı kazananı, Radu Jude’un Romen hicvi Bad Luck Banging or Loony Porn dahil olmak üzere bu yılın kazananlarını onurlandıran bir ödül töreni düzenleyecek.

Program 20 Mayıs’ta açıklanırken, bilet satışları 27 Mayıs’ta başlayacak.

Kaynak: Berlinale