28.04.2021

Berlin Film Festivali’nin Açık Hava Etkinlikleri İptal Edilebilir

Berlin Uluslararası Film Festivali - VikipediBerlinale organizatörleri, festivalin Summer Special kısmı için bir basın bülteni yayınladı

Bu yıl salgın sebebiyle iki aşamalı olarak gerçekleştirilen festivalin, ikinci parçası olan açık hava etkinliklerinin planlanması, var olan salgın sebebiyle zor görünüyor. Summer Special ile ilgili nihai karar mayıs ayının başında verilecek.

Avrupa’da yılın ilk büyük film festivali özelliğine sahip ve bu yıl iki parça halinde düzenlenen Berlin Film Festivali’nin ilk parçası Mart ayında online olarak düzenlendi. İkinci parçası Haziran ayında gerçekleşecek festival için bugün yayınlanan bültende organizatörler, COVID-19 krizinin ardından ülkenin Enfeksiyon Koruma Yasasında yapılan son kısıtlamalar göz önüne alındığında açık hava etkinliklerinin düzenlenmesinin “daha büyük bir zorluk” olduğunu belirtti. Berlin ayrıca, Summer Special’ı ertelemenin veya çevrimiçi bir izleyici festivaline geçmenin “hiçbir zaman bir seçenek olmadığını” çok net bir şekilde belirtti.

Festival direktörleri Mariette Rissenbeek ve Carlo Chatrian, “Başlangıçtan itibaren, gerçekten yapmak istediğimiz şey, Berlinale filmlerini ortak bir sinema deneyiminde izleyicilere sunmak” dedi.

Festival ekibi ayrıca açık hava sunumunun 35 mm baskılara izin vermemesi sebebiyle, retrospektif filmlerinin Haziran etkinliğinin bir parçası olmayacağını da söyledi. Bu nedenle, büyük ölçüde klasik film çekimlerine dayanan Berlinale 2021 Retrospektifi’nin küratöryel gereksinimlerini korumak için Retrospektif programının 2022’ye ertelenmesine karar verildi. 18 Mayıs’ta SAVVY Contemporary’de açılması planlanan Forum Expanded sergisi de iptal edildi.

Kaynak: Berlinale