04.12.2016

Bertolucci’den Tartışılacak Last Tango in Paris Açıklaması

Bertolucci’den tartışılacak açıklama : ” Suçlu Hissediyorum ama Pişman Değilim”

Maria Schneider, Marlon BrandoBertolucci Last Tango in Paris filmindeki tecavüz sahnesinin oyuncu Maria Schneider‘ın onayı alınmadan çekildiğini açıkladı!

Hollywood tarihindeki en ünlü sahnelerden biri olan Last Tango in Paris filmindeki tecavüz sahnesini kadın başrol oyuncusu Maria Schneider’a haber vermeden çektiğini açıklayan Bertolucci’nin, bu sahneden Maria’ya bahsetmediğini itiraf ettiği video ortaya çıktı.

Video klipte, Bertolucci 2013 yılında buna Marlon Brando ile karar verdiklerini, Brando’nun karakterinin  Schneider’ı taciz ettiği sahneyi habersiz çektiklerini anlatıyor. Bu sahnede Brando donmuş bir margarin çubuğu marifeti ile genç oyuncuya tecavüz ediyor. Film çekilirken Brando 48, Schneider sadece 19 yaşında idi!

Bertolucci kendisini çok üzgün ve berbat hissettiğini, fakat pişman olmadığını söyledi. “Çok genç bir aktristin bu sahneyi tam olarak oynayabilmesi için reaksiyonlarının doğal olması gerekiyordu, habersiz çekmek tek çaremizdi. Kendisini aşağılanmış ve çaresiz hissetmesi gerekiyordu. Sanırım benden ve Marlon’dan hep nefret edecek” dedi.

Last Tango in Paris, filminden sonra oyuncu Schneider, bir daha hiç bir açık sahnede oynamadı. Oyuncu ilaç bağımlılığı ve depresyon ile yıllarca boğuştu ve tedavi gördü.  2007 yılında  Schneider  yaptığı bir açıklamada kendisini tacize uğramış ve hazırlıksız hissettiğini açıklamıştı.

Maria : “Kendimi aşağılanmış ve hem  Marlon hem de Bertolucci tarafından tecavüze uğramış hissettim. Sahneden sonra Marlon beni rahatlatmaya avutmaya çalışmadı. Allahtan sahne sadece bir kez çekildi.”