12.11.2016

Better Things: Modern Yaşamda Anne ve Kadın Olmak

better_things

Louie tadında…

2016 sonbaharında başlayan, Louis C.K. ve Pamela Adlon’ın ortak projesi olan Better Things, bekar, çalışan ve üç çocuklu bir kadının hayatta kalabilme hikayesini anlatıyor. İlk sezonu toplam 10 bölümden oluşan dizi, Louis C.K. ve aynı adlı dizisi Louie’den büyük izler taşıyor. Tıpkı gerçek hayattaki gibi dizide de bir aktris olan Samantha Fox’u canlandıran Adlon, farklı yaşlara ve problemlere sahip üç kızıyla ilgilenirken diğer yandan kendi aşk hayatını diri tutmaya çalışıyor. Kariyerinde yaşından dolayı es geçilen, düşüşteki bir aktris olarak geçimini sağlamak için önüne çıkan her işi, rolü deniyor.

Better Things, dramatik yapısı ve Sam Fox ~ Louie arasındaki paralelliklerle Louis C.K.’in dizisinin adeta bir devamı niteliğinde. Orta yaşının da sonlarına gelen bu iki benzer karakteri birbirinden ayıran temel nokta ise kızlarına olan yaklaşımları. Aşk yaşamları ve kariyerleri monoton şekilde ilerleyen bu figürleri merkezine alan bu iki dizi, insanın yaşlandıkça artan sıkıntılarını mizah üzerinden anlatmayı seçiyor.

Daha önce Louie dizisinde Louis C.K. ile birlikte çalışan Pamela Adlon, Better Things’te rol aldığı diğer projelere çok da uzak olmayan bir karakterle karşımızda. Rahat ve bir kadına göre sert mizaçlı kadını başarıyla canlandıran Adlon, yine benzer bir karakter olan Sam Fox’un altından da başarıyla kalkıyor. Adlon’un yanı sıra kızları Max, Frankie, Duke’ü canlandıran genç aktrisler (Mikey Madison, Olivia Edward, Hannah Alligood) ise dizide kilit noktayı oynuyor. Annelerinden ve hayattan farklı beklentileri olan bu üç karakter dizinin ilerleyişinin ana kaynağı.

Sanal karakterlerin gerçek dünyadaki dertlerine mercek tutan Better Things, izleyiciye çok şey vaat etmiyor ancak dili ve sıcaklığı ile iyi bir seyirlik olmayı başarıyor. Louis C.K. sevenler içinse onun yönetmen koltuğundaki yükselişini görmek adına bir sebep.