22.05.2018

Beyaz Perdede Hizmetçiler ve Uşaklar

The Servant (1963)

Karakter: Hugo Barrett (Dirk Bogarde)

Yönetmen: Joseph Losey

Tony, babasının ölümünün ardından İngiltere’ye dönmüştür, lüks evine bir uşak aramaya başlar. Disiplinli ve ciddi görüntüsüyle, iş ciddiyeti her halinden belli olan Barrett, göreve uygun görünür. Beraberinde kardeşi olduğunu iddia ettiği, sevgilisi Vera’yı da işe aldıran Barrett, Vera’nın cinsel gücünü de kullanarak, Tony’yi manipüle etmeye başlar. Tony’nin nişanlısı Susan, her ne kadar bu ikilinin oyunlarının farkına varsa ve Tony’yi kurtarmaya çalışsa da, değişen dengelerde, tercih edilenin kendisi olacağı tartışmalıdır. Zamanla bir kült filme dönüşen Uşak, hem Losey’in hem de sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri kabul edilir.

Cotton Mary (1999)

Karakter: Cotton Mary (Madhur Jaffrey)

Yönetmen: Ismail Merchant & Madhur Jaffrey

Ismail Merchant ve James Ivory, kurdukları Merchant Ivory Productions ile, birçok unutulmaz filmi bizlerle buluşturmuştu. Hemen hepsi önemli edebiyat uyarlamaları olan filmler de (Günden Kalanlar, Bay ve Bayan Bridge, Maurice, Howard’ların Malikanesi ve Manzaralı Bir Oda) kendilerine büyük bir hayran kitlesi oluşturmuştu. Ivory ve Merchant’ın yanında bir de fetiş oyuncuları vardı: Madhur Jaffrey. İşte bu film, diğerlerinden farklı olarak Ivory tarafından değil, Merchant ve Jaffrey tarafından yönetilmişti.

Temelinde, sınıf farklılığının ve psikolojik manipülasyonun işlendiği film, iş dolayısıyla Hindistan’a gelmek zorunda kalan burjuva bir İngiliz, dokuz aylık hamile eşi ve kendi ırkından nefret eden Hindistanlı hizmetçi Pamuk Mary’nin, Malabar’daki günlerini anlatır. Doğum yapan kadının, çocuğunu emzirememesi ve kültür çatışmasıyla, nefret ettiği bu yerde depresyona girmesi üzerine; Pamuk Mary, çocuğu sahiplenecek, önce bir süt anneyi devreye sokacak, sonra akrabalarını ailenin yanında işe alacak ve otoriteyi ele geçirmeye çalışacaktır.