22.05.2018

Beyaz Perdede Hizmetçiler ve Uşaklar

Rebecca (1940)

Karakter: Mrs. Danvers (Judith Anderson)

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock’un David O. Selznick için Amerika’da çektiği ilk film olan Rebecca, yönetmenin filmografisindeki psikolojik altyapısı en güçlü örneklerdendir.

Adı bile olmayan evin yeni hanımı Bayan De Winter, eşini esrarengiz bir kazada kaybetmiş aristokrat Maxim De Winter’la evlenmiş, genç ve ürkek bir kadındır. Ölümünün ardından bile devasa Manderley Malikanesi’nde hükmü devam eden Rebecca, bunu belki de en çok evin baskın hizmetçisi Bayan Danvers’e borçludur. Bayan Danvers, olur olmadık yerlerde evin yeni hanımının karşısına çıkmakta, korkunç bakışlarıyla ve sert tavırlarıyla o’nu sindirmekte, Rebecca’yla ilgili her objeye, ayrıntıya takıntılı biçimde saygı duymaktadır. Zamanla evdeki güç dengesini, fetiş objesi Rebecca’nın ruhu üzerinden ele almaya çalışacak olan Bayan Danvers, sinemada görülmüş en ürkütücü hizmetçilerden biri olarak, hafızalarımızda yer eder.

The Remains of the Day (1993)

Karakter: James Stevens (Anthony Hopkins)

Yönetmen: James Ivory

Kazuo Ishiguro’nun aynı adlı romanından James Ivory’nin uyarladığı film, Ismail Merchant ve James Ivory’nin uzun soluklu ortaklıklarının en verimli meyvelerinden biridir. 1930’ların başında, henüz II. Dünya savaşı patlak vermemişken, İngiltere’de bir nazi sempatizanının malikanesine konuk oluyoruz. Ömrünü ‘gösterinin her şeye rağmen devam etmesi’ ve ‘itaat’ üzerine kurmuş, ilkelerinden ödün vermeyen, soğuk ve obsesif karakter Stevens, malikanenin baş uşağıdır. Artık oldukça yaşlanmış olan babasının hatalarını affetmeyip, görev yerini değiştiren, hayatı yaşamak yerine onu seyretmeyi seçmiş, hayatı sadece işinden, bulunduğu malikaneden ve hizmetten ibaret olan bir adamdır, O. Malikanede yeni işe başlayan zarif bir bayan olan Miss Kenton, zamanla kendisine aşık olur, aslında Stevens da O’na karşı boş değildir; ama orta yaşı geçkin Stevens, hayatını sadece işi üzerine kurmuşken ve artık diğer her şeyden ‘vazgeçmişken’ aşk için bir istisna yapabilecek kadar yürekli midir?