22.05.2018

Beyaz Perdede Hizmetçiler ve Uşaklar

The Scent of Green Papaya (1993)

Karakter:Mui (10 Yaş: Man San Lu, 20 Yaş: Tran Nu Yên-Khê)

Yönetmen: Tran Anh Hung

Vietnamlı yönetmen Tran Anh Hung’un kült filmlerinden Yeşil Papaya’nın Kokusu, adı gibi sakin, dingin ve huzur içinde ilerleyen, derin bir sinefil filmi. Ozu sinemasına yakın duran bu film, 10 yaşında bir ailenin yanına hizmetçi olarak verilen Mui’nin ve yanında çalıştığı ailenin yaşamlarının iki farklı dönemine, Mui’nin gözünden bakar.

Yaşı kendisine yakın üç erkek çocuğu olan bir aileye giden 10 yaşındaki Mui, sessiz bir kızdır ve evin diğer kıdemli hizmetçisinden işin gereklerini öğrenir, gelecekte tüm işler bu yaşlı hizmetçiden kendisine kalacaktır. Geçmişte kaybettiği küçük kızları, dile getirilmeyen bir ölü toprağı sermiş gibidir bu ailenin üzerine. 10 yıl sonrasına gittiğimizdeyse, ailede birçok şey değişikliğe uğramıştır.

Rambling Rose (1991)

Karakter:Rose (Laura Dern)

Yönetmen: Martha Coolidge

Büyük Buhran yıllarında geçen buruk bir film olan Uçarı Gül, kimsesiz kalınca fahişelik yoluna düşen, erkeklerin başını döndüren, hafifmeşrep ve deli-dolu genç bir kız olan Rose’un, bir ailenin yanına hizmetçi olarak işe girmesiyle başlar. Evdeki dengeleri değiştirmeye çalışan, büyük oynayıp önce babayı ayartmaya çalışan; ama havasını alan Uçarı Gül, evin küçük ergeniyle yakınlaşacaktır. Calder Willingham’ın romanından uyarlanan filmdeki Rose, Georg Wilhelm Pabst’ın unutulmaz klasiği Pandora’nın Kutusu’ndaki Lulu karakterine bir saygı duruşu gibidir.