22.05.2018

Beyaz Perdede Hizmetçiler ve Uşaklar

La Ronde (1950)

Karakter: Marie (Simone Simon)

Yönetmen: Max Ophüls

Simone Signoret, Anton Walbrook ve Simone Simon gibi devleri bir araya getiren, Ophüls’ün Arthur Schnitzler’in tiyatro oyunundan uyarladığı Atlıkarınca, zamanına göre oldukça cesur bir çalışmadır. Ernst Lubitsch’in Cennette Bela veya Bir Gönülde İki Sevda gibi, cinsel yönü ağır basan klasiklerinin 1930’larda çekildiğini düşünürsek, aslında geç bile kalmış sayılabilir bu cesur tarz. Duygu yoğunluğu üst düzeyde filmleriyle bilinen Ophüls’ün 1900’lerde geçen, seks odaklı ve ilişkilerin karşılıklı çıkar tarafını dile getirdiği filminde, hizmetçi kızın ev sahibinin zengin oğluyla olan çıkar ilişkisinin yanında, evli bir kadının genç bir öğrenciyle olan ilişkisi gibi ahlaki açıdan da tartışmalı beraberlikleri beyazperdeye aktarmıştı yönetmen. Zamanında oldukça büyük tartışmalar yaratan Atlıkarınca, bugün kült filmler listelerinin gediklisi durumunda.

Beware, My Lovely (1952)

Karakter: Howard Wilton (Robert Ryan)

Yönetmen: Harry Horner

Helen Gordon, banliyöde 1910’ların sonunda, tek başına yaşayan, dul bir ev hanımıdır. Evi çekip çevirmesi ve tamirat işleriyle ilgilenmesi için, bir yardımcı/uşak almaya karar verir. Howard Wilton, dul kadının yanında işe başlar; ama zamanla bu gizemli adamdan şüphelenmeye başlayan Helen, şizofren bir sosyopat olan Howard’dan yakasını o kadar kolay kurtaramayacaktır. Kendi evinde hapsolan, kurban konumuna düşen Helen ve sosyopat uşağının öyküsü.

The Innocents (1961)

Karakter: Miss Giddens (Deborah Kerr)

Yönetmen: Jack Clayton

Henry James’in Yürek Burgusu adlı romanından Jack Clayton’ın sinemaya uyarladığı Masumlar, korku türünün mihenk taşlarından biridir. Alejandro Amenábar’ın The Others adıyla yeniden çevirdiği film, katı dini eğitimle yetişmiş bir papazın kızı olan Bayan Giddens’ın, bir malikanede iki çocuğa bakmak üzere işe girişiyle başlar. Kendisinden önceki mürebbiyenin sevgilisiyle birlikte bu esrarengiz evde intihar ettiğini öğrenen Giddens, evde ve çevrede intihar eden sevgililerin hayaletlerini görmeye başlar. Ama bu hayaletleri sadece kendisi görmektedir, iki küçük çocuğu sıkı bir koruma altına almak isteyen Giddens, çıldırmanın eşiğine gelecektir. Filmdeki “Oh, Willow Waly” şarkısı da, en az film kadar, geniş kitlelerce beğenilmiştir.