03.06.2016

Beyazperdede Hizmetçiler & Uşaklar

maid

Genel olarak sınıfsal farklılıkları, burjuva yaşam tarzını ve ahlakını yeren filmlerde karşımıza çıkan; kurbanla celladın sürekli yer değiştirdiği öyküleriyle, dünya sinemasının birçok ünlü yönetmeninin filmografisinde yer eden karakterlerdir, uşaklar ve hizmetçiler. Komedi, korku, dram, kara-komedi, gerilim ve melodram gibi birçok farklı türden, hizmetçi ve uşakların hayatlarından kesitler sunan filmlerden bir seçki. 

Le Journal d’une Femme de Chambre (1964)

Karakter: Céléstine (Jeanne Moreau)

Yönetmen: Luis Buñuel

Octave Mirbeau’nun sivri yeraltı klasiğinin (Jean Renoir tarafından da 1946’da) sinemaya aktarılmış versiyonu Bir Oda Hizmetçisinin Günlüğü, sinemada burjuva yaşamını yeren filmler içinde, en başarılı örneklerdendir. Hemen hemen tüm filmlerinde, burjuva ahlakını yerden yere vuran büyük usta Luis Bunuel, Claude Chabrol’le bu noktada kesişen tarzda filmlere imza atmış ve Michael Haneke gibi, günümüz ustalarını da etkilemiştir.

Zor koşullar altında büyümüş bir genç kadın olan Céléstine’in, hizmetçi olarak işe girdiği evde, bir arzu nesnesine dönüşmesini; etrafındaki her sosyal statüden erkeğin, kendisini elde etmek için çevirdiği türlü oyunlara, benzer oyunlarla karşılık verişini, yozlaşmasını ve bu kokuşmuş düzende var olmaya çalışma çabalarını izleriz.