07.05.2017

Beyaz Perdenin Avukatları

Hazırlayan: Cemre Derici

1- The Paradine Case (1947)

Gregory Peck (Anthony Keane)

Alfred Hitchcock tarafından yönetilen 1947 yapımı The Paradine Case filminde Gregory Peck, Anthony Keane rolüyle karşımıza çıkıyor. Çok başarılı bir avukat olan Anthony Keane, kör kocasını zehirleyerek öldürmekle suçlanan Maddalena Paradine adlı kadının savunmasını üstlenir. Evli olmasına rağmen hislerine yenik düşen başarılı avukatımız, müvekkili Paradine’ye körkütük aşık olur. Bu aşk, Keane’nin hem kariyerini hem de evliliğini tehdit edecektir.

2- Witness for Prosecution (1957)

Charles Laughton (Sir Wilfrid Roberts)

Tecrübeli avukatımız Sir Wilfrid Roberts, geçirdiği kalp krizi sebebiyle bir süre boyunca mesleğine ara vermiştir fakat daha önce avukatlığını yaptığı Leonard Vole’nin,çok zengin ve dul bir kadın olan Emily French’i öldürmekle suçlanması üzerine mesleğe geri döner. Polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden Agatha Christie’nin romanından sinemaya uyarlanan Witness for Prosecution,sinema tarihinin en iyi uyarlama senaryolarından birine sahiptir. İspat hukukunun, adaleti tesis etmede çok kritik rolü olduğunu bizlere hatırlatan film,sürpriz final sahnesiyle de hafızalara kazınmıştır.

3- Anatomy of a Murder (1959)

James Stewart (Paul Biegler)

‘Mahkeme filmi’ türünün,en iyi örneklerinden biri olan Anatomy of o Murder, konu aldığı gerçek davada avukatlık yapan John D. Voelker´ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır.Asker Frederick Manion,bir cinayet suçunun tek şüphelisi olarak yakalanır. Frederick, karısına tecavüz edildiğini bu yüzden de tecavüz eden adamı öldürdüğünü söyleyerek suçu kabul eder.Ancak polis,tecavüz eylemine dair hiçbir delil bulamaz. Bu zorlu davada Frederick’i savunma görevi ise hukuk kariyeri düşüşte olan avukat Paul Biegler’e düşecektir.

 

4- Inherit the Wind (1960)

Spencer Tracy (Henry Drummond)

1925 yılında gerçekleşen,çok ünlü Maymun Davasından esinlenilerek çekilen Inherit the Wind, öğrencilerine Darwin’in evrim teorisini anlattığı için tutuklanan öğretmenin hikayesini ele alıyor. Öğretmenin savunmasını üstlenen Henry Drummond’u canlandıran Spencer Tracy ise harikalar yaratıyor. Düşünce özgürlüğü konusunda çok önemli noktalara parmak basan filmi,2017 yılında Evrim Teorisi ve Darwin’i lise müfredatından çıkaran bir ülkenin fertleri olarak hepimizin izlemesi gerektiği kanısındayım.