12.07.2019

Beykoz Kundura’da Bir Yaz Gecesi Sineması 

Beykoz Kundura Sinema tarafından üçüncü kez düzenlenen  “Bir Yaz Gecesi Sineması” müzik teması altında bir araya getirdiği seçkisi ile 11-14  Temmuz tarihleri arasında seyircileri , Paris- Havana- New York rotasında cazın ustaları, ritmin babaları, kısa film seçkisi Jazz Shorts ve sürpriz gösterimi ile sinemanın ritmini yakalamaya davet ediyor. 

Tap Dansının Bilinmeyen Köklerine Bir Yolculuk

Gösterimler tap dansın bilinmeyen kökenleri ile başlıyor “Bir Yaz Gecesi Sineması” açılışı yönetmen George T. Nierenberg’in 1979 yapımı No Maps On My Taps filmi ile yapıyor. 1950’lerde popüler olan tap dansı geleneğini 1970’ler sonunda yeniden dirilten üç siyahi dansçının hikayesini anlatan belgesel, izleyeni hipnotize eden bu dansın politik arka planına da bakıyor. Amerikalı siyahların hayatta kalmanın bir yolu olarak kendi kendilerine öğrettikleri tap dansının ritim, ruh ve melodiyle örülmüş hikâyesi izleyiciler ile buluşmaya hazırlanıyor.

Paris’te Caz Başkadır

Yönetmen Martin Ritt’in 1961 siyah- beyaz yapımı Paris Blues seyircileri görkemli Paris sokaklarına götürüyor. Aşk, hayaller ve arkadaşlık üzerine kurgulanmış filmde iki Amerikan caz müzisyeninin kendi ülkelerinin gerçeklerinden kaçıp sığındıkları Paris’te aşk sayesinde hayallerini, geleceği ve şimdiyi sorgulamasını konu alıyor. Trompet efsanesi Louis Armstrong’un mini rolü ve Duke Ellington imzası taşıyan film müzikleri tüm seyircilere Paris’te Caz Başkadır dedirtiyor.

Unutulmayan All That Jazz

Yönetmen Bob Fosse’un kendi hayatından ilhamla 1979 yılında çektiği All That Jazz şov dünyasıyla ilgili bir öz-sorgulama niteliğinde. Güzel kadınlara ve eğlenceye düşkün yetenekli bir koreograf olan Joe Gideon’ın dansın baş döndürücü dünyasında ölümlülüğüyle yüzleşmesinin hikâyesini anlatan filmin sürreal geçişleri, şiirsel dili ve benzersiz koreografileri seyircilere caz ile dolu unutulmaz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor.

Latin Amerika Şarkı Geleneğinden Bir Örnek

2010 yapımı Choco ve Rita’nın yönetmen koltuğunda Tono Errando, Javier Mariscal ve Fernando Trueba yer alıyor. Genç piyano öğretmeni Chico ve yetenekli şarkıcı Rita’nın müzik aracılığıyla kurdukları romantik aşkın hüzünlü ve masalsı hikâyesini anlatan bu animasyon film, bir aşk hikâyesi olduğu kadar aynı zamanda Latin Amerikan şarkı geleneği olan boleronun da hikâyesini seyirciler ile buluşturuyor.

Kısalarda Caz

Uzun hikâyelere kısa şarkılar 1930’larda çekilmiş dokuz kısa filmle seyirciler cazın en hararetli dönemlerinden birine ışınlanıyor. Duke Ellington, Hoagy Carmichael, Louis Armstrong, Bessie Smith ve Billie Holiday gibi caz devlerinin müzikleri eşliğinde ABD’deki sosyo-politik gerginliklerinin nasıl müzikal devrimlere yol açtığı siyah beyaz görüntüler eşliğinde beyaz perdeye yansıyor.

Seçkide yer alan kısa filmler şöyle sıralanıyor.  Usta yönetmen Fred Waller’den üç film birden 1933 yılında çektiği A Bundle of Blues, 1934 yapımı Cab Calloway’s Hi-De-Ho ve 1935 yapımı Symphony in Black. Yönetmen Leslie M. Roush’un ise aynı yıl çektiği iki kısa filmi 1939 yapımı Artie Shaw’s Class in Swing ve Hoagy Carmichael seyirciler ile buluşuyor. 1929 yapımı yönetmen Dudley Murphy’nin Black and Tan Fantasy ve St. Louis Blues, yönetmen Don Aspiazu’nun 1933 yılında çektiği Jazz a la Cuba, 1932 yapımı yönetmen Aubrey Scotto’nun Rhapsody in Black & Blue programda yer alan diğer kısa filmler.

Gecenin Sürprizi The Connection: Karanlık Bağlar

Yönetmen Shirley Clarke’ın 1961 yapımı The Connection filmi klasik bir şehir efsanesini, yani müzik ve madde kullanımı arasındaki “bağlantıyı” irdeliyor. İlk gösterildiğinde oldukça ses getiren film bir apartman dairesinde birlikte yaşayan bir grup müzisyen arasındaki bağı, başka “karanlık” bağlantılar üzerinden ve New York bağlamı içinden anlatıyor.

Bilet ve ulaşım detayları için www.beykozkundura.com sitesi ziyaret edilebilir.

Gösterim Programı

“Bir Yaz Gecesi Sineması” programı kapsamında kapılar 19.00’ da açılacak ve film gösterimleri 21.00 ’de başlıyor.

11 Temmuz Perşembe

No Maps on My Taps

Paris Blues

12 Temmuz Cuma

All That Jazz *

13 Temmuz Cumartesi

Chico & Rita *

14 Temmuz Pazar

Jazz Shorts Collection

The Connection

* 23:00 – 00:00 DJ Set

BİLET FİYATLARI

Tam 30 TL Öğrenci 25 TL

Bir filme alınan 4 ve üzeri bilete %20 indirim

NASIL GELİNİR?

Deniz Yolu Ulaşımı

Etkinlik için Beşiktaş – Beykoz Kundura arası özel tekne tüm seyircilerin kullanımına açıktır.

Gidiş: Beşiktaş – Beykoz Kundura

Perşembe – Cuma 19:00

Cumartesi – Pazar 18:00

Kalkış Noktası: Bahçeşehir Üniversitesi önündeki rıhtım