11.12.2017

Bilim Kurgu Sevenlerin Merakla Beklediği Filmler

Ajandalarınıza not edin, bu filmler kaçmaz

 

Ready Player One

Dünyanın enerji krizi yüzünden sefil olduğu 2045 yılında, popüler bir oyun sistemi yaratıcısı ölür ve geride milyonlar bırakır. Ödülü kazanmak için başlatılan sanal yarışmaya katılanlar  kelimenin tam
anlamıyla ölümüne rekabete girişirler. Heyecanla beklenen uyarlamanın yönetmen koltuğunda Steven Spielberg otuyor, senaryo ise yazarın kendisine emanet. Filmin oyuncu kadrosunda Me and Earl and the Dying Girl ile kalpleri çalan Olivia Cooke bulunuyor. Baş karakter Wade Watts içinse, henüz belli olmasa da, Nick Robinson’ın adı geçiyor.

Annihilation

Alex Garland’ın ilk yönetmenlik deneyimi Ex Machina 21. yüzyılın en başarılı bilim kurgu filmleri arasında görüldüğünden gelecek filmleri için beklentiyi yükseltti. Neyse ki, yönetmen, aynı isimli Jeff VanderMeer romanından uyarlanan yeni filmi Annihilation ile bilim kurguya bağlı kalmaya devam ediyor.

Filmin kaba kesimini izlemiş olan VanderMeer, Garland’ın işini öve öve bitiremediği gibi, sürrealliğine ve2001: A Space Odyssey ‘i andıran sonunun çarpıcılığına parmak basıyor. Yazarın övgüleri burada da bitmiyor. Bir Facebook gönderisinde filmin ne kadar akılları başından alacağını, gerçeküstülüğünü, inanılmaz güzel aynı zamanda korkunç olduğunu ve inanılmaz bir gerilim yaşattığını ekledi.

12