19.09.2017

Bir İtalyan Güzel: Sophia Loren

İtalya’nın dünya sinemasına bahşeylediği ve yaşayan efsanelerden biri sayılan Sophia Loren, 20 Eylül 1934 tarihinde, Roma’da dünyaya geldi. On altı yaşında başla sinema serüvenine. 1950’den günümüze, gerek televizyon gerek sinema filmi olsun, doksan bir yapımda yer alan güzel oyuncunun çeşitli törenlerde aldığı elli dokuz ödülü de mevcut.

1950 yılında, Sofia Sciciolone ismiyle yer almaya başladığı sinema alanında birçok oyuncu ve yönetmenle çalışan Sophia Loren’in adı geçtiğinde, hiç kuşkusuz akla gelecek diğer isimler de oyuncu Marcello Mastroianni ve yönetmen Vittorio de Sica’dır. Biz de bu yazımızda Loren’in Sica ile birlikte çalıştığı Boccaccio 70, Ieri, Oggi, Domani (Dün, Bugün, Yarın) Matrimonio All’Italiana (İtalyan Usulü Evlilik) –ki Bocaccio 70 dışındakilerde Loren ile birlikte anacağımız Marcello Mastroianni de var) ve yine Marcello Mastoianni ile başrolleri paylaştığı ve Ettore Scola’nın yönettiği Una Giornata Particolare (Özel Bir Gün) filmlerini anmak istedik. 

Boccaccio ’70

1962 yılında çekilen, Boccaccio ’70. Dönemin, skeç/bölüm üzerinden hikâye anlatma anlayışına uygun olarak dört bölümden oluşuyor ve her bölümü ayrı bir ünlü İtalyan yönetmen çekmiş. Yönetmenler, Federico Fellini, Mario Monicelli, Luchino Visconti ve tabii ki Sophia Loren’in yer aldığı “La Riffa” adlı bölümün yönetmeni Vittorio de Sica. Burada güzelliğiyle erkeklerin başını döndüren ve zengin olma hayalleri kuran Zoe adlı bir karaktere hayat veren Sophia Loren, her ne kadar para dese de aşka yenik düşen bir kadını kısa bir zaman diliminde de olsa başarıyla canlandırıyor.

Dün, Bugün, Yarın

Yine bölümlemeler üzerine kurulu bir film daha: Dün, Bugün, Yarın (Ieri, Oggi, Domani, 1963)… Filmin Boccacio 70’ten farkı, üç bölümün de aynı oyuncular ve yönetmenle çekilmesi. Film, tam bir kadın kahraman filmi. Sophia Loren’in canlandırdığı üç ayrı kadın tiplemesinden oluşan filmde, Loren’e Marcello Mastoianni eşlik ediyor. Loren’in canlandırdığı karakterlerin isimleri filmin bölüm adları da aynı zamanda: Adelina / Anna / Mara. Özellikle Adelina ve Mara bölümleri komedi ekseninde dönerken, Anna hem daha kısa olması hem de daha çok bir taşlama özelliği taşıması dolayısıyla diğer bölümlerden ayrılıyor. İki oyuncunun “unutulmaz çift” yakıştırmasını aldıkları film olması yönüyle de anılmaya değer bir film Dün, Bugün, Yarın.

İtalyan Usulü Evlilik

Tam bir Akdeniz filmi havasında gelişen ve müthiş komedi incelikleri taşıyan İtalyan Usulü Evlilik (Matrimonio All’Italiana, 1964), cıvıl cıvıl havası, bol konuşmalı sahneleri, sinir harbi gibi süren ilişkilerin yarattığı gerilimli ve bir o kadar da komik anlarıyla izleyiciyi bol bol güldürecek bir yapım. Filuména ve Dominico’nun yıllara yayılan aşkının ve birbirlerini tuzağa düşürme taktiklerinin yarattığı hem duygusal hem de hınzır hava, filmin öne çıkan özelliği. Ayrıca, filmde yer aldığı 1964 yılında otuz yaşında olmasına rağmen, filmin içerisinde on yedi yaşın delidoluluğundan  kırklı yaşların olgunluğuna kadar her aşamada başarılı bir oyunculuk sergileyen ve inandırıcılığından bir nebze ödün vermeyen Sophia Loren, bir kez daha alkışlanmaya layık bir performans sergiliyor.

Son filmimiz, 1977 yapımı, Özel Bir Gün (Una Giornata Particolare). 8 Mayıs 1938 gününde geçen ve Hitler’le Mussolini’nin Roma’da buluştukları gün olması dolayısıyla da tarihte yer alan bir gün etrafında şekillenen filmde, tarihi bir fon olarak kullanan yönetmen Ettore Scola, izleyiciye Antonietta ve Gabriele’in derin yalnızlığını anlatıyor. Roma’da yapılan büyük törene katılmayıp yaşadıkları apartmanda kalmayı seçen bu iki yalnız ruhun birbiriyle tanışması ve o özel günde paylaştıklarının anlatımı filmin vurucu olan yanı. Ve tabiî ki olgunluk yaşlarını süren iki oyuncu, Sophia Loren ve Marcello Mastroianni’nin performansları.

Roberto Olla ve Danila Sata yönetmenliğinde çekilen ve Sophia Loren’in birlikte çalıştığı oyuncular ve yönetmenlerin görüşlerine yer verilen Cercando Sophia adlı belgeselde de denildiği gibi: “Sophia’yı sevmemek imkânsız”