27.01.2016

Birth of a Nation Sundance’i Salladı

Nate Parker, “Birth of a Nation” filminde Nat Turner rolünde

Steve McQueen’in “12 Years a Slave”i sanatsal ve sofistike bir film olarak akıllarda yer etmiş iken, bu yıl Sundance Festivali’nde ortaya çıkan “Birth of a Nation” herkesi büyüleyen, çarpan, adından bahsettiren bir kölelik devri filmi oldu.

Dağıtım hakları $17.5 million dolara Fox Searchlight tarafından alınan film, kölelik tarihinin bu ses getiren draması, “Birth of a Nation”, Nate Parker’ın yönetmenliğinde Nat Turner isimli köleyi  1831 yılındaki isyanda gördüğümüz sahne ile  Thomas Jefferson’un ünlü sözü “Adalet sonsuza kadar uyuyamaz” yazısı ile açılıyor. Köle Nat Turner’in bir lider olarak portresi de diyebileceğimiz film, Sundance’de büyük beğeni aldı.

birth2

Turner’ın, köle olarak çalıştığı çiftlik sahibi Wowner’ı, Armie Hammer’ın, eşini ise Aja Naomi King’in oynadığı film, 48 saat süren isyanı ve ardından yaşanan büyük cezayı anlatırken, şimdiden bu yılın dönem dramaları içinde dikkat çeken filmlerden olacağını ve ödül sezonuna emin adımlarla yürüyeceğinin sinyalini veriyor. Özellikle 2016 Oscar törenine damga vuracak görünen, Akademi’nin siyahi oyunculara yeterince adaylık vermediği tartışmaları öncesi, Sundance’den gelen bu övgüler, filmin gelecek sezon için öne çıkacağının habercisi gibi…

birth3

Indiewire’den Eric Kohn filmi değerlendirirken: “Birth of a Nation”ı izlerken, akla ister istemez, 1995 tarihli “Welcome II the Terrordome” (Ngozi Onwurah) geliyor.  Geçmişte ve günümüzde, siyahi toplumun karşılaştığı zorluklar içinde kölelik hariç pek çok ön yargı hâlâ var” yorumunu yapmış.

Aşağıdaki videoda Nate Parker “The Birth of a Nation” filmini anlatıyor

Kaynak: Indiewire