26.11.2017

Black Mirror 4. Sezon Fragmanı Yayınlandı

Jodie Foster Yönetmenliğindeki İlk Bölüm “Arkangel” Dikkat Çekiyor

Telefonunuz sizi yiyip bitirdi mi? Akıllı saatinize hastalık derecesinde kafayı takmış durumda mısınız? Çevrimdışıyken sinirleniyor musunuz? Eğer geleceğe dönük, distopik bir bakış açısıyla yapılan kültürel bir taşlama arayışı içindeyseniz ya da teknolojik düşkünlüğümüzün karanlık tarafı hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız yayıncılığını Netflix’in üstlendiği Black Mirror dizisi tam size göre.

Black Mirror’a dair hiçbir fikriniz yoksa, ilk söyleyebileceğimiz şey, senaristliği Charlie Brooker tarafından yapılan ve hiçbir bölümü aynı olmayan bu dizi, bir İngiliz bilim-kurgusu. Black Mirror şimdiye kadar mükemmel yönetmenlere (Joe Wright, Dan Trachtenberg) ve oyunculara (Hayley Atwell, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Domhnall Gleeson) yer verdi ve dizinin 4. sezonunda yıldız konuk oyuncuları daha fazla göreceğiz.

4. sezon bölümlerinin yapımcılığını üstlenen kişilerden birkaçı, John Hillcoat, David Slade ve Tim Van Patten. Andrea Riseborough, Rosemarie DeWitt, Georgina Campbell ve Jesse Plemons gibi oyuncuları bu sezonda ekranlarda göreceğimiz belirtiliyor. Charlie Brooker bir şekilde dizinin senaryosunu yazmak için yeterli zaman ve enerji bulabiliyor ve bu durum bu sezon da değişmeyecek. Brooker, 4. sezonda ‘’USS Callister’’ isimli bölüm hariç her bölümün tamamını kendisi yazıyor.

Arkangel’dan yayınlanan poster

4. sezonda ayrıca resmi olarak yayınlanan ilk fragmanda dikkatleri çeken Jodie Foster yönetmenliğindeki Arkangel isimli bir bölüm. Başrollerini Rosemarie Dewitt (“La La Land,” “Mad Men“), Brenna Harding (“A Place to Call Home“) ve Owen Teague’in (“Bloodline“) paylaştığı Arkangel isimli bölüm, ebeveyn korkusu konusunu ele alıyor ve henüz kültürün değişmediği günlerde, 90’larda ve hatta daha öncesinde, çocukların sürekli kontrol altında olmadan tüm gün oyun oynayabildikleri zamanları anlatıyor.

Diğer bölümler arasında Star Trek’in mizahi ögelerle bezenmiş bir versiyonu gibi olan “USS Callister” ve Robokopvari çok yönlü bir robotun yer aldığı “Metalhead” var. Adından da anlaşılacağı gibi Black Mirror izleyiciyi can evinden vuracak ve bazen de ürpertici yollarla izleyicinin kendi yaşadığı toplumu yansıtıyor. Asıl eleştiri ise kendi kültürümüze yönelik.

Henüz kesin bir tarih verilmedi ama Black Mirror aralık ayının sonunda Netflix’te gösterime girecek ve resmi bir tarihin yakında açıklanması bekleniyor.

Haber: Burcu Berk