01.01.2019

Black Mirror – Bandersnatch: Gerçekten Özgür müyüz?

2011 yılında İngiliz Channel 4 kanalında yayın hayatına başlayan ve kazandığı popülerlik ile 2015 yılında Netflix tarafından yayın hakları satın alınan Black Mirror, şu ana dek dört sezon yayımlanan bir bilim kurgu dizisi. Her bölümünde farklı oyuncular ve olay örgüsü barındıran dizide genel olarak gelecekte teknolojinin getirdikleri ve hayatımızda yol açtığı değişiklikler anlatılmakta. Bundan kısa bir süre önce Netflix’in yapmış olduğu açıklama ile ortalık adeta yerinden oynadı çünkü hem geçtiğimiz seneden bu yana Black Mirror ile olan ayrılığımız sona erecek hem de bu yapım interaktif bir film olacaktı.

Netflix daha önce çocuk kullanıcıları için “Puss in Boots: Trapped in an Epic Tale” ve “Buddy Thunderstruck: The Maybe Pile” isimli iki interaktif çocuk filmi yayımlasa da açıklamış olduğu film Netflix’in yetişkinler için yapmış olduğu ilk interaktif film deneyimi olarak da tarihteki yerini aldı. Ciddi bir hayran kitlesine sahip olan Black Mirror dizisinin yaratıcıları Charlie Brooker ve Annabel Jones bu kez Netflix’e senaryosu izleyicilerin filmin hikayesi ile ilgili verdikleri kararlara göre değişen bir film hazırladılar ve Black Mirror dizisini daha önce izlememiş olanlar dahi bu film için adeta zamanı iple çekti.

Black Mirror Bandersnatch isimli film tam beş farklı sona sahip ve tüm senaryoyu hesapladığımız takdirde karşımıza 5 saat 12 dakikalık bir film çıkıyor ama tabii bizim izlediğimiz film ortalama 90 dakika civarında sürüyor. Filmi izlerken film size bazı noktalarda iki seçenek sunuyor ve bu kararlara göre de 40 dakika sürebilen film 90 dakikaya kadar uzuyor. Ancak kararlarınızın sonucundan memnun olmazsanız geri dönme şansınız da mevcut.

Dunkirk filminden hatırladığımız Fionn Whitehead‘in başrolünde olduğu filmde 80’li yıllarda bir interaktif oyun geliştirmek isteyen on dokuz yaşındaki bir gencin başına gelenler anlatılıyor. Filmin baş kahramanı Stefan da senaryosu oyun içinde sorulan sorulara oyuncuların verdiği yanıtlara göre değişen bir bilgisayar oyunu geliştirmeye çalışıyor ve olaylar gelişiyor.

İnteraktif Film Deneyimine Merhaba

Klasik anlamda film izleyen birçok kişiye son derece farklı bir yapıda gelse de film kendini rahatlıkla izletiyor. İlk birkaç tercihte karakterin nispeten daha küçük sayılabilecek kararlarını seçsek de ilerleyen dakikalar ile tercihlerin karakterin yaşamını etkileme olasılığı biraz daha artıyor. Bunun sonucuyla doğru orantılı olarak da ilk anda rahatlıkla yaptığımız seçimler, yerini oldukça tereddütte kaldığımız ve hatta son saniyelerde seçtiğimiz kararlara bırakıyor. İçindeki onca olasılık arasından seyircinin seçimleri ile ilerleyen ve adeta Black Mirror evrenine yakışır şekilde bir kurgu ile karşımıza çıkan filmin gerilim dozu dakikalar geçtikçe artıyor.

Bizler de Birer Senaristiz

Her ne kadar ortada yazılı çizili bir senaryo olsa da en kritik kararların seyircinin seçimine bırakılması belki de bunca zamandır seyircinin film izlerken kendi kendine söylediği ”Ben olsaydım senaryoyu böyle yazmazdım” düşüncesini layıkıyla yerine getiriyor. Karakterin seçimlerini yaparken bazı noktalarda her ne kadar eğlensek de gerilimin had sahfaya çıktığı ve karakterin hayatında keskin bir yol ayrımına yol açacak seçimleri yaparken film dahi olsa sanki o karakterin hayatına gerçekten bir müdahale yapıyormuş hissine kapılıyor insan.

Filmin kontrolü her ne kadar izleyicide görünse de bazı tercihlerde olayların gelişimi ve seçimin bir nebze doğru olmadığı ve tercihi yeniden seçmemiz için olayların geriye doğru aktığı bölümler seyirciyi birazcık olsun kısıtlayan bir faktör olarak ortaya çıkıyor ve yine senaristin yazdığı senaryoya paralel bir şekilde devam etmesini sağlıyor filmin (En azından kendi deneyimim için konuşacak olursak). Bu noktada seyirci acaba tamamen özgür bırakılsaydı nasıl olurdu diye merak ediyor insan açıkçası. Bunu dikkate almadığımız takdirde dönemini başarılı bir şekilde yansıtan, oyunculuk performansı ve müzikleri ile seyirciyi gerekli doyuma ulaştıran film, kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir interaktif Black Mirror yapımı. Şu an için tüm sinemaseverleri biraz şaşkına çevirse de belki de önümüzdeki sürecin filmleri adına önemli bir adım atıldı ve her geçen gün değişen ve gelişen sinema endüstrisinde büyük bir olaya şahit olduk. Klasik yapıda film izleme ile karşılaştırıldığında her ne kadar farklı olsa da kesinlikle şans verilmesi gereken bu filmi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.