10.07.2018

Boğaziçi Film Festivali’ne Başvurular Başladı

Ödül 100 Bin Lira

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi’nin düzenlediği 6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali ulusal yarışma ve Bosphorus Film Lab başvuruları başladı. Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması ve Bosphorus Film Lab başvuruları 17 Ağustos’ta sona erecek.

Festivalde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “En İyi Film” seçilen esere 100 bin lira para ödülü verilecek. “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu” , “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “En İyi Kurgu” dallarında da ödüller sahiplerini bulacak.

“Work in Progress” kategorisinden bir proje de 25 bin lira değerindeki “Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü” kazanacak. “Kurmaca” ve “Belgesel” olmak üzere iki farklı kategoride filmlerin başvurabildiği Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda, animasyon ve deneysel türündeki filmler “Kurmaca” kategorisinde değerlendirilmek üzere kabul edilecek.

Bu bölümde “En İyi Ulusal Kısa Film” ve “En İyi Kısa Belgesel Film” 10 bin lira para ödülü alacak, yarışmaya seçilen kısa filmlerin tamamı 25 bin lira değerindeki “Ahmet Uluçay Büyük Ödülü” için de yarışabilecek. 6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında ayrıca, “Dünya Sineması Seçkisi”, “Kısa Film ve Animasyon Seçkileri”, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları ve sergiler sinemaseverlerle buluşacak.

Yarışma yönetmeliklerine ve başvuru şekline “www.bogazicifilmfestivali.com” üzerinden ulaşılabilen festival, bu yıl başvurularını “Eventival” adlı site üzerinden online kabul edecek.

Festival, 26 Ekim – 3 Kasım tarihlerinde yapılacak.

Kaynak: AA