25.04.2016

Boxtrolls Nasıl Yaratıldı?

Leika Yaratıcı Direktörü Brian McLean, binlerce 3D printer ile yapılmış yüz maskesinin arasında duruyor. Bu maskelerin her birinin kendine has yüz ifadesi var ve bazıları sadece bir kez kullanıldı.

.

The Boxtrolls’un has adamları, yumurtalar… Tam tamına 1.400.000 tane ‘ifade’ ile yapılmış 3D printer mucizesi… Coraline filminden bu yana, renk tekniğini geliştiren Leika, bu sefer her bir yumurtayı tek tek elde boyamak zorunda kalmadı.

.

Boxtroll Fish’e elindeki maket bıçağı ile son rötuşları yapan bir animatör… Bütün kuklaların tüm hareketleri, hatta göz bebekleri bile el ile manuel yönlendiriliyor. Ve her kukla, giydiği kutudan ismini alıyor. Fish, bir sardalya kutusu giyiyor.

.

Brand Schiff, Leica’nın ‘kuklaların limitlerini zorlayan animatörü. Yanında gördükleriniz ‘Fish’ ve ‘Shoe’.

.

Fish ve Shoe, bir yeraltı mağarası olarak dizayn edilmiş sette. Boxtroll’ler burada yaşıyor ve çalışıyorlar.

.

Steve Emerson, Annie Pommeranx ve Brian Van’t Hull, Leika’nın özel efektler departmanında çalışıyorlar.

.

Mr. Trout (ses:Nick Frost) and Mr Pickles (Richard Ayoade) ikilisi filmin içinde ‘iyi’ ve ‘kötü’ yü sembolize ediyorlar. Filmin sonunda erken çıkıp, bu ikiliye ait ekstra çekimi kaçırmayın

.

Tory Bryant, 2D baskı sonrası, yüzdeki gölgelendirmeleri yapıyor. 3D baskıya, tüm renklendirme ve gölgelendirmelerden sonra geçiliyor.

.

Lord Portley-Rind’in balo salonunda durduğu bu sahne, The Boxtrolls filmindeki en karışık dizayna sahip set. Kukla ve Karton tam 150 karakter hem vals yapıyor hem de aralarda kaçışan yumurtaları kovalıyor

.

Leika Başkanı, Travis Night, Snatcher ve Winnie karakterleri ile. Leika’da bir animatör, haftada 90 kare tamamlıyor. Ve bu 90 kare yani bir haftalık iş, film içinde 3.7 saniyeye karşılık geliyor!

.

Burada Oliver Jones’u, Leica’nın şimdiye ürettiği en büyük kukla olan ‘Mecha-Drill’ ile görüyoruz.

.

Kostüm tasarımcısı Deborah Cook, balo sahnesine Winnie’yi hazırlarken… Filmin Edward-Victorya dönemi kostüm yapısına, kendi klâsik tarzını yansıtıyor.

.

Sanat Direktörü Kurt Enderle, CheeseBridge kasabasındaki bazı evlerin önünde.

.

Yaratıcı süpervizör Georgia Hynes, Boxtrolls’un pek çok kuklası ile birlikte poz veriyor Hem hareketlerini hem de dış görünüşlerine son bir kontrol lazım elbette.

Kaynak: wired