15.12.2018

Bu Hafta Sonu Kundura Sinema’da Şehirler Arasında Bir Yolculuk

1999 yılında Sümerbank Deri Kundura Fabrikası iken üretimleri duran fabrika binası bugün bir dizi kültürel faaliyete ev sahipliği yapmakta. Film ve dizi çekimleri için açık ve kapalı alanların kullanılabildiği bu eski kundura fabrikasında  ayrıca birde sinema salonu bulunmakta. Beykoz Kundura’da 2017 yılında başlayan film gösterimleri artık fabrikanın kazan dairesinden değiştirilen Kundura Sinema’da devam etmekte.

Bu hafta sonu için film programına bakarsak 15 Aralık Cumartesi günü iki filmin gösterimi var:

Saat 16.00 ‘da Billy Wilder’ın Apartman / The Apartment  ve saat 20.00 ‘da  Jacques Tati’nin on yıl gibi bir sürede çektiği Oyun Vakti / Playtime. Her iki film de izleyicileri sinema klasikleri dünyasında bir yolculuğa çıkartırken şehir hayatına eleştirel bir bakış getirmekte. Amerikan yaşam tarzının hicvedildiği ve kapitalizm eleştirisinin  yapıldığı Apartman’dan sonra Oyun Vakti ile Paris’te bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

Kundura Sinema’da Canlı Müzik Eşliğinde Film İzlemek İster misiniz?

16 Aralık Pazar günü ise canlı müzik eşliğinde Berlin’e doğru yol almaya ne dersiniz?

Walter Ruttmann’ın 1927 tarihli şaheseri Berlin: Büyük Bir Şehrin Senfonisi filmi Gonca Feride Varol ve Armağan Koçak’ın canlı müzik performansları ile bu Pazar günü (16 Aralık ) saat 16.00’da izleyicilerle buluşacak.

Berlin’in sıradan bir gününü belgeleyen film, kentte yaşayan insanların gündelik yaşantısını gün doğumuyla başlayıp gece hayatıyla bitiriyor. Modern kenti merkezine alan Berlin: Büyük Bir Şehrin Senfonisi, insanlarla mekânlar arasında kurulan ilişkiyi ve bir makine gibi işleyen kentin ritmini etkileyici bir kurguyla perdeye taşıyor.

Kundura Sinema’da aynı gün saat 20:00’da ise 1948 ABD yapımı, senaryosununu Malvin Wald’ın kendi hikâyesinden Albert Maltz ile birlikte yazdıkları yönetmenliğini Jules Dassin’in yaptığı  bir kara film örneği olan New York Esrarı / The Naked City filmi gösterilecek.