26.01.2018

Burak Çevik’in Yönettiği Tuzdan Kaide Berlinale’de

Tuzdan Kaide, 68. Berlin Film Festivali’nin Forum Bölümünde Dünya Prömiyerini Yapacak

Sundance’ten sonra yılın ikinci büyük film festivali olan Berlin Film Festivali, bu yıl 68. kez kapılarını açacak. 15-25 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan 68. Berlin Film Festivali’nde yer alacak filmler açıklanmaya devam ediyor. Banu Sıvacı’nın yönettiği Güvercin‘in festivalin Generation bölümünde yer alacağı açıklanmasının ardından bir güzel haber de Burak Çevik’in yönettiği Tuzdan Kaide‘den geldi.

Büyük bir sinema sevdalısı olduğunu uzun zamandır Fol Sinema topluluğu adı altında yaptığı gösterimler ve festivaller için yaptığı çalışmalar ile bilinmekte olan Burak Çevik, ilk uzun metrajı Tuzdan Kaide’ye imza attı. Berlin Film Festivali Forum bölümünde prömiyerini yapacak olan film, aynı zamanda Caligari Film Ödülü’ne de aday. Ülkemizde de bu yıl perdede izleme şansı bulacağımız filmi dört gözle beklemekteyiz.

Zinnure Türe, Nazan Kesal, Nalan Kuruçim, Nihal Koldaş, Esme Madra, Banu Fotocan, Elit İşcan, Dila Yumurtacı, Reyhan Özdilek, Ayşe Demirel gibi oyuncuların yer aldığı Tuzdan Kaide, konusuyla oldukça dikkat çekiyor.Mağarayı andıran bir odada yaşayan otuz yaşlarındaki münzevi bir kadının İstanbul’un ücra köşelerinde ikiz kardeşini arayışını anlatan Tuzdan Kaide, şehrin içinde yapılan zamandan kopuk ve mekânı belirsiz bir yolculuğu konu ediniyor.