06.01.2017

Çalgı Çengi İkimiz, Eğlendirmek Bizim İşimiz

Matrak Çalgıcılar Geri Dönüyor…

Türk Sineması’nın en çok gişe yapan filmlerine baktığımızda Düğün Dernek ve devam filmi olan Düğün Dernek: Sünnet filmleri dikkatimizi çekiyor. Tabii bu filmlerin öncesinde çekilen Çalgı Çengi gişe anlamında üvey çocuk gibi dursa da, aslında tüm bu gişe başarısını ateşleyen film olarak düşünmek gerekiyor.  Çalgı Çengi ve Düğün Dernek filmlerinin yönetmeni  Selçuk Aydemir, henüz tanınmayan bir yönetmenken minimal bir bütçeyle kotardığı yapım, zamanında Cem Yılmaz’ın da desteğiyle izleyiciye sunulmuştu. Film vizyonda aradığını bulamasa da, ev sineması ve kulaktan kulağa yayılarak beklenmedik bir hite dönüştü. Gişe anlamında aradığını bulamasa da, popülerliği getirmişti. Nitekim Çalgı Çengi’nin ilk filmi sayesinde yakalanan başarılar hayat buldu.

Filmin konusunu kısaca özetleyelim. Amatör müzisyenler Salih ve Gürkan ilk filmde mafyayla başlarını belaya sokmuşlardı. Türlü yanlış anlaşılmanın havada uçuştuğu hikayenin devam filminde bu ikili mafyayla dans etmeye devam ediyor. Mafya’nın düğünlerinde sahneye çıkmaya başlayan ikiliye, bu filmde bir düğündeki nikah memurunu kaçırma görevi verilir. Nikah memurunun da Tarkan’ı zamanında keşfeden kişi çıkması üzerine, bu ikiliye onları yıldız yapabileceğini söylemesiyle işler iyice karışık bir hal alır.

Filmin teknik detayları ilk filme göre fark yaratıyor…

İlk filmde birbirinden şaşkın iki Ankaralı tiplemeyle seyirci karşısına çıkan Murat Cemcir ve Ahmet Kural, aynı karakterleri bu filmde de devam ettirmeyi sürdürüyorlar. İlk filmdeki kısıtlı imkanlar nedeniyle az mekanda gerçekleştirilen çekimleri göz önüne aldığımızda, yeni film Çalgı Çengi İkimiz son derece geniş imkanlarıyla ve çok mekanıyla dikkat çekiyor.

Özellikle teknolojinin faydalarını sonuna kadar kullanan yapım, bütçesinin ilk filme göre gayet yüksek olması sayesinde filmde aksiyon sahnelerine de yer veriyor. Tır sahnesinde apaçık göndermelerin olduğu yapım, her anında farklı filmlere göndermeler yaparken, artık oturturulan mizah anlayışını filmin her noktasında hissettiryor. Bilhassa Selçuk Aydemir’in işlerine aşinaysanız ve seviyorsanız, bu filmde de farklı bir şey bulmayacağınızı söyleyebiliriz.

Aydemir bu filmde komedi filmleri için daha meşakatli sahnelere yoğunlaşmış. Bunun neticesinde de hedeflerini büyütüyor. Zor sahneleri başarıyla kotarılmasıyla da, izleyiciler için büyük bir filme dönüşüyor.

İlk filmi sevenleri üzmeyecek bir devam filmi…

Peki filmin hiç mi sıkıntısı yok? Tabii ki var. Öncelikle mizah anlayışı bakımından pek bir riske girmiyor yapım. Bunun yerine daha önce seyircinin sevdiği ilk filmden referans alarak bir anlamda kendini tekrar ediyor. Bunu belki isteyerek yapıyor, belki de ilk filmdeki yetersizliklerine nazire edercesine ilk filmi yeniden çekiyor. Diğer bir sıkıntı ise belki de filmde çok fazla esprinin dönmesi olabilir. Bir anda espri bombardımanına boğulan seyirci, bir önceki esprinin demlenmesini bekleyemiyor. Genelde standup gösterilerde karşılaşılan durum, çokça Aydemir sinemasında görünen bir mesele diyebiliriz.

Ek olarak filmdeki karakter sayısının çok fazla olması ve çoğunun karikatür karakterler olması, hedef kitle dışındaki seyirciye itici gelebilir. Ama bu konuda yapacak bir şey yok. Çünkü oturmuş bir mizah anlayışın devamının farklı olması da beklenemez.

Olay komedisi diyebileceğimiz Çalgı Çengi İkimiz, ailenizle eğlenceli vakit geçirebileceğiniz macera dolu bir komedi filmi… İlk filmin teknik ve görsel olarak kat kat üstüne çıkan bir yapımla karşılaşacaksınız. Başrol oyuncuları Murat Cemcir ve Ahmet Kural yine bildiğiniz gibi beyazperdede sizi güldürmeye devam edecekler. Muhtemelen yine bir gişe şampiyonuna dönüşecek olan yapımın en büyük sıkıntısı, yine bir Recep İvedik filminin vizyona gireceği yılda vizyona girmesi diyebiliriz. Zaten bu seriyi takip ediyorsanız beklentinizin karşılanacağına eminsiniz. Film farklı bir şey vaat etmiyor. Tek bir parola var: Eğlenmek serbest…