16.03.2021

Cannes Film Festivali’nin Bu Yılki Başkanı Spike Lee

Spike Lee, 2021 Cannes Film Festivali Jüri Başkanı Seçildi 

Spike Lee, 6-17 Temmuz’da gerçekleşmesi beklenen 74. Cannes Film Festivali’ne başkanlık yapacak. Yönetmen ve aktivist, festivalin jürisinin ilk siyahi başkanı olacak.

Festival başlangıçta 11-22 Mayıs’ta gerçekleşecek şekilde ayarlandı, ancak Fransa hala ikinci bir COVID-19 dalgasıyla başa çıkmaya çalıştığı için bu tarihler uygun görünmüyordu. Yeni tarihleri 6-17 Temmuz olarak belirlenen Cannes Film Festivali’nin ayrıntıları önümüzdeki haftalarda paylaşılacak.

Lee, salgın nedeniyle iptal edilen geçen yılki festivale başkanlık etme yolundaydı ve sağlık durumu izin verirse Fransız Rivera set festivaline geri dönme sözü vermişti. Lee’nin ayrıca geçen yıl “Da 5 Bloods” filminin rekabette oynamaması gerekiyordu, bu da Netflix’in Resmi Seçim’e geri döndüğünü işaret ediyordu.

Lee’nin 1986’daki “She’s Gotta Have It”, 1989’daki “Do the Right Thing” ve 2018’deki “BlacKkKlansman” filmleri de dahil olmak üzere birçok filminin galası Cannes’da yapıldı.

“Yaşadığımız belirsizlik ayları boyunca, Spike Lee bizi cesaretlendirmekten asla vazgeçmedi. Bu destek nihayet meyvesini veriyor ve sıkıntılı zamanlarımızı daha güçlü bir kişiliğe dökmeyi umamazdık.” diyor Cannes Film Festivali’nin başkanı Pierre Lescure.

Cannes’ın genel temsilcisi Thierry Frémaux, “Lee’nin sinemaya olan coşkusu ve tutkusu, herkesin beklediği büyük festivali hazırlamak için bize büyük bir enerji artışı sağladı.” dedi.

Festival ekibi “seçim komitesi tarafından izlenmekte olan çok sayıda filmle hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor” dedi. 74. Cannes’la ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki haftalarda açıklanacak. Resmi Seçim ve tam jüri, haziran ayı başlarında açıklanacak. Cannes Film Festivali ile ilgili haberler için sitemizi takipte kalın.

Kaynak: Variety