10.11.2016

Kaptan Fantastik (Captain Fantastic)

Matt Ross’un yönettiği Kaptan Fantastik (Captain Fantastic) filminin oyuncu kadrosunda Viggo Mortensen, George MacKay, Frank Langella ve Samantha Isler yer alıyor.

Captain Fantastic 11 Kasım 2016’da seyirci ile buluşuyor !

Ben (Viggo Mortensen) ve Leslie (Trin Miller), çocuklarını alışılageldik medeniyet kalıplarının dışında, geleneksel eğitim sisteminden farklı ve toplumsal normlardan uzakta, Kuzeybatı Pasifik’te satın aldıkları bir arazide yetiştirirler. Aile başlagıçta çok mutludur ancak Leslie’nin ölümüyle bu cennet düzeni bozulur. Ben, şehre götürmeye mecbur kaldığı çocuklarının, bu yeni yaşam biçiminin içinde kaybolmamaları için uğraşırken bir yandan da onları annelerinin olmadığı bir hayata hazırlamaya çalışır. Leslie’nin ailesinin baskıları ve çocuklarının arkasından dolaplar çevirdiklerine inanmaya başlamasıyla Ben, yepyeni bir babalık sınavıyla karşı karşıya kalır ve kendi yöntemlerini sorgulamaya başlar.

Kaptan Fantastik (Captain Fantastic) ‘in senaristi ve yönetmeni Matt Ross için film, ebeveynlerin çocukları için aldıkları kararların bir keşfi. “Ebeveynliğin doğurduğu meseleler hep ilgimi çekmiştir,” diyor Ross. “Ben, bütün dünyevi arzularından sıyrılmış ve çocukları için en iyi baba figürü olduğuna inandığı baba figürüne bürünmüş. Ama ortaya şöyle bir soru çıkıyor: Ben dünyadaki en iyi baba mı yoksa en kötüsü mü? Yaptığı şey çılgınlık mı yoksa çılgınca muhteşem bir şey mi?”. Filmdeki Cash ailesinin başından geçenlerin bir kısmı yönetmenin çocukluk deneyimlerine dayanıyor. “Annem alternatif yaşam biçimlerini araştırırdı. O zamanlar buna “medeniyetten uzaklaşmak” denmezdi ama Kuzey Kaliforniya ve Oregon’da, hiçliğin ortasında, televizyonsuz ve modern teknolojinin sağladığı pek çok imkandan yoksun bir hayat sürdük. Bu durum özellikle ergenlik döneminde zor bir hale gelmişti. Karşı cinse karşı bir şeyler hissetmeye başladığımda, yaşıtlarımdan kopmuştum. Arkadaşlarım başka yerlerdeydiler. Hayatımda arkadaşlarıma, sosyalleşmeye ihtiyacım vardı. Filmde de diğer Cash’ler bu hayattan keyif alırken, ailenin en büyük çocuğu Bo, sosyalleşme ihtiyacı duymaya başlıyor.