23.04.2018

Cem Yılmaz Filmleri

Haktan Kaan İÇEL

Ali Baba ve 7 Cüceler

Türkiye’nin en gözde komedyenlerinden Cem Yılmaz yeni filmi “Ali Baba ve 7 Cüceler” ile Türk seyircisini yeniden güldürmeye hazırlanıyor. Her filmde farklı bir konsept ile izleyicilerin karşına çıkan Yılmaz, bu sefer rotasını ülke dışına çeviriyor. Cem Yılmaz bu filminde bahçe cücesi satıcısı Ali Şenay ve ortağı İlber’in yanlış anlaşılmalar yumağı içinde başlarının derde girmesi sonucu, yaşadıkları maceralara kamerasını doğrultuyor. İki kafadarın Sofya’daki bir bahçe fuarında kötü adamların pençesine düşmesi komik bir şekilde aktarılıyor.

Peki Cem Yılmaz’ın bu filminde, diğer filmlerinden farklı olarak neler bulabiliriz? Öncelikle bu sorunun cevabını arayalım. Belki de film hakkında ilk söylenmesi gereken söz, filmin teknik anlamda kusursuz olduğu. Görsel efektler ve aksiyon sahneleri, Türk komedi sineması adına gerçekten de yüksek standartlarda kotarılan bir film olarak adlandırılabilir. Bu bağlamda Sofya’nın da doğal güzellikleriyle, görüntü yönetiminde aksamayan bir film sizleri bekliyor.

Ali Baba ve 7 Cüceler, bir parodi filmi olarak kayıtlara geçirilebilir. Film Mel Brooks, ZAZ ekolü ve Monty Python ekiplerinin gittiği yoldan giderek yabancı sinema ve Türk sinemasının güzide örnekleriyle dalgasını geçiyor. Film süresi boyunca Grand Budapest Hotel’den, Bond filmlerine, Tropic Thunder’dan Av Mevsimi’ne tonla filme göndermelerde bulunuyor. Bu tip göndermeler, parodi filmlerini sevenler için hazine değeri taşıyor.

Yazının devamı için tıklayın.