14.07.2018

Televizyondan Sinemaya Yeni Hediye: Chris Pratt

Konuk yazar: Oğuz Albayrak

Bir kariyer düşünün, ne gişede iş yapmış ne de eleştirmenlerce sevilmiş bir filmin suyunun suyu kıvamındaki video için çekilen üçüncü bölümündeki bir rol ile başlasın. Bu kariyeri biraz daha ilerletip dört sezon devam edecek “Everwood” dizisi ile devam ettirin ve yıllar geçtikçe aynı kariyer öyle bir yola girsin ki artık kimsenin sizi tutmaya gücü kalmasın. Son dönemin cazibe merkezi Chris Pratt bu kariyerin bizzat sahibi. Ona şöhreti getiren televizyon devamında ön plana hatta başrollere çıkacağı zemini de hazırladı. Amerika’da pek sevilen komedyen Amy Poehler’ın başı çektiği “Parks and Recreation” kadrosuna dahil olduğu anda Pratt için hayat daha kolay hale gelmeye başladı. Bilinen ve görülen oranda bir rolü ve çokça ilgi gören bir dizinin kadrosunda olmak ona “Gelinlerin Savaşı”, “Kazanma Sanatı” gibi filmlerdeki yardımcı sınıfındaki rolleri getirdi. Fiziken televizyon dizisinde iri kıyım ve kilolu bir adama hayat veren Pratt sahne sanatlarının değişmezi ideal vucüt ölçülerine de sinema rolleri sayesinde kavuştu (kim göbekli bir aksiyon kahramanını inandırıcı bulur ki?) Dizi devam ederken kast seçimlerine katılmaya devam etti ve ardı ardına gösterime çıkacak iki büyük yapımda başrolü kapmayı başardı.

Geçtiğimiz yazın sürpriz başarılarından “Galaksinin Koruyucuları”nda Pratt’i tanımayan kitle için “Kim bu yakışıklı?” sorusu gündeme gelirken diziyi takip edenler için ise göbeğini bir kenara bırakmış ve kas yaparak bambaşka bir görünüme kavuşan Pratt’i görmek şaşkınlığa vesile olmuştu. Hem eleştirmen hem de tüm dünyada izleyicinin sevgilisi olan çizgi roman uyarlaması Chris Pratt’i gündemin üst maddelerine taşıdı. Bütün bunlar olup bitmeden evvel de Spike Jonze’un çokça sevilen “Aşk”, “Starbuck”ın A.B.D Versiyonu “Süper Baba” gibi filmlerle attığı ısınma turlarının da meyvelerini toplamaya başlamış oldu.

Seçmeleri ihmal etmeyen Pratt benzeri bir kariyere sahip olan ve belli bir dönem içinde yer almadığı büyük bütçeli prodüksiyon kalmayan Sam Worthington misali büyük bütçeli yapımlarla ününe ün katmaya devam ediyor. Daha çok yakın zamanda tüm gişe rekorlarını alt üst eden “Jurassic World” deki başrolü ile artık adını duymayan ve kendisini görmeyen kalmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Perdede gözüktüğü anda kadın erkek herkesin içinin yağlarını eriten Pratt kendisi gibi komedi kökenli ve özel hayatında da oldukça eğlenceli olduğu söylenen Anna Faris ile 2009 yılında dünyaevine girdi. Bu evlilikten Jack adında bir oğlu olan Chris Pratt, baba olmanın hakkını da son derece üst seviye başarıyla veriyor. Gelecek zamanda “Galaksinin Koruyucuları”nın kaçınılmaz devam bölümünün yanında elde ettiği rekor dolu başarılarla devamının gelmesi son derece yüksek olan yeni bir Jurassic Park filmi ile beyazperde göreceğimiz oyuncunun yeni projesi de bu yazı yayına hazırlanırken onaylandı. Jennifer Lawrence ile başrolü paylaşacağı yine büyük bütçeli bir yapım “Passengers” ile sevenlerini çok fazla bekletmeden yine salonlarda olacak. Bugün yolun yarısı misali 36 yaşına merhaba diyor, bize de kutlamak düşüyor.