07.08.2020

Cinsiyet Değiştiren Karakterleri Canlandırarak Tartışma Yaratan 13 Oyuncu

Seyfi AKBULUT

Elle Fanning’in 3 Generations’ta rol alması beraberinde trans olmayan insanların neden trans rollerde oynadığı tartışmalarını canlandırdı.

Zaman zaman trans olmayan (cisgender) insanların dışarıda iş arayan birçok cinsiyet değiştiren insan varken trans rollerde görev alması uzun süredir konuşulan sorunu tekrar gün yüzüne çıkartıyor. Matt Bomer’ın Anything’in kadrosuna trans rolüyle girmesi üzerine GLAAD’ın Transeksüel Medya Programı ile ilgilenen Nick Adams, The Hollywood Report’a açık bir mektup yazdı. Mektupta başka bir erkeğin trans bir kadının hayatını temsil edeceği fikrinin trans komitesinin sinirlerini gerdiğini söyleyen Adams, bu kadro seçimiyle hala insanların trans kadınları gerçekte erkek olarak gördüklerini belirttiğini açıkladı. Adams’ın deyişiyle bu fikir hem zehirli hem de çok tehlikeli.

Trans olmayan insanlar aldıkları trans rollerle kabul gördükten sonra bir de çeşitli sayıda ödülle taçlandırılıyor. Laverne Cox gibi istisnalar bulunsa da durumun geneli can sıkmaya yetiyor.

Aşağıda trans olarak rol almış trans olmayan oyunculardan bazılarını sizler için derledik…

 

Elle Fanning / 3 Generations

3 Generations’ta Elle Fanning’in geçiş sürecinde olan genç bir trans erkeği oynaması dikkatleri üstüne topladı. Filmin yönetmeni Gaby Dellal alınan tepki üzerine neden Fanning’i seçtiğini açıkladı. Henüz geçiş sürecini tamamlamayan deneyimli bir aktör bulamadığını, zor bir durumda olduğunu ve bu uzun süreci onun yapamadığını belirtti. Tartışmaları anladığını ekleyen Dellal, “Birileri bir şey için çabalıyorsa herkesten destek bekler. Bizim yapmamız gereken de onların sesine kulak vermektir; maalesef ki ben bunu yapamadım” dedi.

Jeffrey Tambor / Transparent

Jeffrey Tambor, Transparent’taki rolü Maura Pfefferman ile bir çok ödüle layık görüldü. Komedide en iyi aktör ödülünü aldığı Emmy töreninde Tambor, prodüktörlere ve ajanslara trans bireylere şans vermeleri için seslendi. “Onları seçmelere çağırın. Onların hikayelerini onlara verin. Bunu yapın. Ve bir şey daha; televizyonda trans kadını oynayan son cisgender erkek (trans olmayan) olsam hiç mutsuz olmazdım.”

12345