05.05.2016

Civil War: Kaptan Amerika Sunar Karşınızda Avengers 3

captain-america-civil-war-trailer-2

Hollywood’un en çok beklediği filmler olan süper kahraman filmlerinin bir yenisi daha vizyona giriyor. Marvel’ın muhteşem kahramanları hayranlarıyla buluşmayı beklerken, stüdyo sistemi de bu filmlerden büyük gelirler elde ediyorlar. Dolayısıyla da tek kahramandan toplayacakları hasılatı riske atmayarak, toplu performanslarla işi garantiye alma yolu seçiliyor. Kaptan Amerika serisi ise düzeyli bir seri olmasına rağmen, bilhassa fragmanlarda öne çıkartılan Iron Man ile kapışmasının  seriye nasıl bir yön verileceği merak konusu oluyor.

Filmin konusuna kısaca bir göz atalım. Kaptan Amerika ve arkadaşları yani  Avengers, Nijerya’nın Lagos şehrinde bir operasyona katılırlar. Burada karşılarına çıkan düşmanlarla savaşırken, bir grup sivilin ölümüne neden olurlar. Bu yüzden de Iron Man’in önderliğindeki bir grup, devlet ile anlaşma yaparak süper kahramanların güç kullanımını sınırlamak üzere bir anlaşma yaparlar. Kaptan Amerika’nın çekincelerini taşıyan diğer grup ise bu duruma karşı çıkar. Kış Asker’inin de büyük bir faciada başrol oynamasından sonra bu iki grup arasında savaş başlar. Bu savaş sonucunda hiç hesapta olmayan sırlar gün yüzüne çıkacaktır.

Filmi izlemeden önce yapılması gereken uyarıyı en başta yapmakta yarar var. Kaptan Amerika etiketiyle vizyona giren Civil War, tabiri caizse bir satış hilesi olarak dikkat çekiyor. Film apaçık Avengers serisinin 3. filmi olarak nitelendirilebilir. Belli ki Avengers serisi, ikinci filmin başarısızlığından sonra itibarını düzeltmek adına, ilk iki filminde başarılı bir seyir zevki sunan Kaptan Amerika’nın ismine sırtını yaslamayı tercih etti. Bu yüzden ilk iki Kaptan Amerika filmine yakın bir şeyler bekleyenler filme gitmeden önce birkaç kere daha düşünsünler. Çünkü bu bir Avengers filmi diyebiliriz.

Peki Avengers filmi olması kötü bir şey mi? Aslında bakarsanız bazı açılardan dezavantajları var diyebilirim. Çünkü süper kahraman hikayelerini seven ama Avengers’taki video oyun tadını sevmeyen bir grubun varlığı azımsanamaz. Bu yüzden de bu isim itici gelebilirdi. Ancak buraya kadar olumsuz bir hava versem de, Avengers sineması adına Civil War’da gerçekten de olumlu gelişmeler var.

captain-america-civil-war

Filmin ilk bir saatlik bölümü, bir yere kadar makul aksiyon sahneleri dışında son derece sıkıcı bir seyir sunuyor. Hikayeyi şekillendirmek isterken senaristler, olabildiğince zorlama bir arka plan yazmış. Filmin ikili ilişkileri yansıtan bölümleri gereksiz bir şekilde yapay duruyor. Zaten bu durum Avengers serilerinin belki de en büyük sorunuydu diyebiliriz. Bu bölümde filmi olabildiğince karanlık bir atmosferin içerisine sürüklenerek, mizah unsurları neredeyse sıfıra indiriliyor. Politik bir gerilim tadında film, farklı yönlere gitmeye başlıyor. Bu tip hamleleri x-men filmlerinde görmeye alıştığımızdan, açıkçası Avengers’ın bu yola sapması ilk iki filminden sonra seyircinin “neler oluyor” demesine yol açabilir.

Filmin ikinci yarısı ise klasik Avengers filmleri şablonuna geri dönülüyor. Spiderman varlığıyla film mizah yönünü kazanarak filmin hareket kazanmasına neden oluyor. Tabii kadroda yer almayan Thor ve Hulk karakterleri sonrasında filmin aksiyon sahnelerinde gayet iyileşmeler gözlemlenebiliyor. Daha önceleri bilgisayar oyunu efektlerine evrilen filmin aksiyon sahneleri, bu bölümden sonra eşit güçlerin karşılaşmasının katkısıyla keyif veren görsel bir şölene dönüşüyor. Filmde CGI yani efektler son derece iyi kullanılarak filmin beklenen etkiyi vermesi sağlanmış.

Filme yeni karakterler katarak zenginleştirme aşısı sonuç vererek filmin gücünün artmasına neden olmuş. Özellikle Black Panther, sağlam duruşu ve arka planıyla serinin takdiri hak eden karakterlerinden biri haline gelmiş. Ant-man kısa ama eğlence dozunu körükleyen bir performansla filmde rol çalarken, en çok merak edilen karakter Spiderman ise farklı görüşlere neden oldu. Bir kesim sinema yazarı karakteri tıfıl ve fazla ergenlikle suçlarken memnuniyetsizdiler. Ancak gerçekçi olursak “Spiderman zaten ergen bir karakter” denilebilir. Bu yüzden de karaktere cuk oturan Tom Holland mizah düzeyi yüksek bir karakter olarak öne çıkıyor. Filmden ayrılırken bu karaktere çok dua edeceksiniz. Bu yüzden de kendi bireysel filmini şimdiden merak eder hale geldim.

Son tahlilde Kaptan Amerika serisinin altında, ancak Avengers serisinin üstünde bir film olduğundan dolayı eğlenceli bir film seyirciyi bekliyor. Özellikle savaş sahnelerinin başarısı, seriye dahil olan yeni karakterlerle beraber keyif verici Avengers sonunda yakalanabilmiş. Marvel’ın bu anlamda imaj tazeleme çalışmaları umut vermeye başlamış. Bakalım gelecek filmlerde izleyiciyi neler bekleyecek?