11.05.2018

Çoğunlukla Gözden Kaçırdığımız 11 Film Hilesi

Erotik Sahneler

Erotik bir sahneyi çekmek için yapımcılar, oyuncuları utandırmamak adına çeşitli yöntemler kullanıyorlar. Oyuncuların arasına konulan yastıklar, ten renginde vücut çorapları gibi... Yönetmen John Turturro, bir keresinde Kate Winslet'i jimnastik topuna koyarak  bir seks sahnesi çektiğini açıklamıştı.

Kan Olarak Mısır Şurubu

Filmlerde ki kanlı sahneler için bir çok alternatif kullanılır ancak yaygın olarak kullanılan; gıda boyalı mısır şurubudur. Siyah - beyaz filmlerde ise eskiden çikolata sosu tercih ediliyordu...

Zararsız Sigaralar

Sağlıklı yaşam tarzını benimsemiş bir ünlüyü, bir sahnede sigara içerken gördüğünüzde şaşırmayın. Çünkü bu sahnelerde genellikle nikotin içermeyen bitkisel sigaralar kullanılıyor. Her şeyden önce, bir oyuncunun aynı sahneyi çekmek için defalarca tekrar yaptığını düşünürsek, filmlerde gerçek sigara kullanılmasının pek mantıklı olduğu söylenemez...

Mini Özel Efektler

Yapımcılar film bütçesini yükseltmemek için. pahalı özel efektler yerine daha farklı yöntemler arar. (Örneğin pahalı bir nesneyi havaya uçurmaları gerekiyorsa) Bir çok yapımcı bu sahneler için bilgisayar teknolojisine başvursa da, çoğu zaman nesnelerin küçük kopyalarını kullanıyorlar; gökdelen, uçak vs. Yapay olarak yaratılan bilgisayar  efektlerinden daha inandırıcı göründükleri kesin...

Uyuşturucu Yerine Süt Tozu

Tabii ki hiç kimse filmlerde kullanılan uyuşturucuların gerçek olduğunu düşünmez. Genel olarak uyuşturucu sahnelerinde süt tozu, vitaminler veya şeker kullanılır.

Sahte Kalabalık

Çoğu filmde gördüğümüz kalabalık sahneler, oldukça pahalı bütçeler gerektiriyor. Bu nedenle yapımcılar kalabalık sahnelerde çeşitli yöntemleri kullanıyor. Küçük bir grup insan için doğru açıdan çekilen bir resmin, bilgisayar yardımıyla  çoğaltılmasıyla, kalabalık etkisi yaratması sağlanıyor. Bir diğer yöntem ise; The King Speech filminde de kullanılan şişme mankenler...

Lezzetli Cam

Bir aksiyon filminde, bir karakterin camın içinden uçarak geçtiği sahnelerde genellikle şeker camı kullanılır. Gerçek camdan ayırt edilemez, üstelik güvenli ve lezzetlidir. Bununla birlikte bazı yapımcılar, ince plastik camı da tercih ediyorlar.

 

Araba Diyalogları 

Filmdeki karakterler, bir arabanın içinde uzun konuşmalar yaparken, özellikle sürücünün yolculara baktığı sahnelerde, oyuncular için endişelenebilirsiniz ancak; onlar güvende. Böyle bir sahneyi çekmek için yapımcılar genellikle, arabanın bir platform üzerinde ilerletildiği römorkları kullanıyorlar.

Süt Bulutları

Yapımcılar, bulutların bir şehir üzerinde toplanmasını istediklerinde, boya veya sütü bir su deposuna enjekte eden, patentli Cluod Tank makinesini kullanıyorlar.

Karpuz - Ses Mühendisinin Asistanı

Ses mühendisleri, iyi bir soundtrack oluşturmak için çeşitli yöntemlerden faydalanırlar. Örneğin; etkili bir patlama veya atış sesi için havai fişeklerden, kanat sesi için ise kitap sayfalarının çevrilmesinden yararlanılır. Ancak ses mühendislerinin en büyük yardımcısı bir karpuzdur. Onun yardımıyla, kafa kesilen bir sahneyi, yüze atılan bir yumruğu veya kırılan bir ejder yumurtasının sesini yakalayabilirsiniz.

Her Zaman Islak Asfalt

Genellikle gece çekilen sahnelerde arabada giden karakterlerin, yağmur yağmış gibi görünen ıslak yollarda gittiğini fark etmişsinizdir. Bunun sebebi ıslak asfaltın daha estetik görünmesidir. Ayrıca, gece çekimlerinde kullanılan ıslak asfalt, kontrast oluşturur ve ışığı daha iyi yansıtır.

 

Kaynak: Brightside