29.05.2017

Daddy’s Home: Babalar Kapışıyor

Amerika’da her yıl en azından bir filmle varlığını hissedebileceğiniz komedyenlerle dolu bir vizyon söz konusudur. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi. Amerika’da ise sayabileceğimiz en bilinirleri Adam Sandler, Kevın Hart, Seth Rogen gibi isimler diyebiliriz. Bunların içinde bir de Will Farell olduğunu söylemek gerekir. Her yıl muhakkak film yapar. Ancak dağıtımcı sorunları yüzünden ülkemizde vizyon görmezler. Bu yüzden de zaman zaman film yapan bir aktör izlenimi verir. Sözün özü Will Farell yeniden vizyona konuk oluyor.

Filmin orijinal adı Daddy’s Home olsa da, ülkemizde “Babalar Yarışıyor” adıyla salonlarda yerini alacak filmin konusuna kısaca değinebiliriz.

Brad (Will Farell) iki çocuklu mükemmel bir kadınla evlenmiştir. Üvey baba olmanın zorluklarını yaşasa da, çocuklara kendini kabul ettirmeye başlamıştır. Ancak çocukların biyolojik babası Dusty (Mark Wahlberg) ortaya çıkınca, bu iki baba arasında babalık yarışı başlar. Bu yarış çok da adil olmayacaktır.

Genelde aile ve arkadaşlık temaları üzerine komedilerde yer alan Will Farell yine aynı temalar üzerinden mizah üretmeye devam ediyor. Bu tip komedilerde karakterler kim olursa, olsun birbirleriyle rekabet etmek durumunda kalıyorlar. Daha önce sporcu, politikacı, üvey kardeş, fakir-zengin gibi türlü türlü karakterlerin rekabetine tanıklık etmiştik.

Bu filmde de babalık kavramı, sorumluluklar ve gerçek babanın hangisi olduğu sorularını kendine sorarak, komedi yaratılmaya çalışılmış. Tabii başrollerde Will Farell söz konusuysa, edepsizlik de filmin komedi temel taşları arasında bulunuyor.

Film mizahını olabildiğince hafif hissettirse de, aile temalı olmasına rağmen bel altı esprileri es geçmiyor. Bu yüzden de yetişkinlere yönelik bir işin kotarıldığı söylenebilir. Film her ne kadar zaman zaman bel altı esprilere bel bağlasa da, filmin içinde örnek mesajlar vermeyi ihmal etmiyor. Böylece çok fazla cıvıklaşmayan komedi anlayışı sayesinde izlenebilir bir eğlenceli  işe dönüşüyor.

Filmdeki paylaşılamayan çocukların zaman zaman yaşlarından büyük tavırları filmin inandırıcılığını baltalıyor. Ancak filmin absürt komedinin sınırlarında pek de inandırıcılıkla derdi olmadığını var sayarsak, bu film için çok büyük bir sorun sayılmaz.

Sonuç olarak aile temelli bir komedide görmek istediğiniz her tür mesaj ve espri filmin içinde yer alıyor. Daddy’s Home zaman zaman edepsiz olsa da, Will Farell ve Mark Wahlberg‘in uyumu sayesinde keyifli bir komediye dönüşüyor. Büyük beklentilerden uzak durursanız filmi izlerken eğlenmeniz olası gözüküyor. Ve yıl içinde bir Will Farell komedisiyle daha karşılaşırsanız sakın şaşırmayın.