17.01.2018

Dangal: İki Kadının Başarıya Giden Yoldaki Azim Hikâyesi

Mert YILDIRIM

Kadın başarının anahtarıdır

Son yıllarda oyunculuğuyla 3 idiots, Ghajini, P.K gibi önemli filmlere katkı sağlayan Aamir Khan, Dangal filmiyle esaslı bir şekilde geri dönüş yapıyor. Bu hafta ülkemizde vizyona giren Dangal filmi gerçek bir hikâyeden uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmış. Birçok başarılı filme imza atan, yardım severliği ve sinemada eleştirel duruşuyla dikkat çeken ünlü oyuncu ve yönetmen Aamir Khan, merakla beklenen spor-dram türü filminde kızlarına güreş öğreten başarılı eski bir güreşçi rolüyle hayranlarının karşısında çıkıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Nitesh Tiwari yer alırken oyuncu kadrosunda Aamir Khan, Saakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra, Zaira Wasim gibi oyuncular yer alıyor.

Filmin konusu ise oldukça ilgi çekici. Güreşte bölgesel olarak birçok başarı kazanmış ülkesine uluslararası olimpiyatlarda altın madalya kazandırmak isteyen Mahavir Singh Phogat(Aamir Khan), bu hayalini gerçekleştirmek için karısıyla erkek çocuğu yapmaya karar verir. Ancak peş peşe kız çocuğu olunca bu hayalinden vazgeçer. Bir gün kızlarının (Babita Kumari ve Geeta Phogat) iki erkek çocuğunu dövdüğünü öğrenince kızlarında güreşçi olma potansiyelini görür ve onları eğitmek için her türlü eğitimi verir.

Mahavir Singh, kızlarına karşı oldukça mesafelidir. Hem eğitmen hem de baba olmanın verdiği stres yüzünden kendini daha fazla başarı kazanmaya adamıştır. Kızlarına verdiği eğitim her türlü zorluğa sahiptir. Bu nedenle kızlar başlangıçta bu güreşçi eğitimine sıcak bakmazlar.

Dangal filmi oldukça başarılı sosyolojik izlenimlere sahip bir film olmayı başarmış. Kızlarını güreş için eğiten babaya karşı toplum oldukça ön yargılıdır. Bir kızla bir erkeğin güreşemeyeceğini, kızların sadece ev işi yapmak ve evlenmek gibi görevlerinin olduğunu söylerler. Ancak Mahavir Singh bu söylenenlere asla kulak asmayıp kendisine gelen her türlü eleştiriyi kabullenir. Filmimizde toplumun kadına olan bakış açısını görürüz. Toplumsal baskı filmde kendini belli eder. İki kız çocuğu için toplumsal baskıya karşı koymak zor olur. Babaları bu baskıya karşı her türlü mücadeleyi soğukkanlı bir şekilde verir. Başarının anahtarı kadındır fikrini aşılamaya çalışır Mahavir Singh. Bu bağlamda filmin feminist bakış açısına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kadının da destek gördüğü taktirde her şeyi yapabilir mesajını vermeye çalışır insanlara. Bunu yapma konusunda da oldukça başarılı yöntemleri uygulamaya koyar. Kızlarını acımasız bir şekilde eğitip erkeklerle güreştirir.

Manavir Singh, kızlarını bölgesel güreş yarışlarında yarıştırır. Toplumun onlara karşı önyargısı, kızların elde ettiği başarılar sayesinde kırılır. Bu sayede sporun cinsiyeti olmadığını, gerekli destek olduğunda kızların da başarılı birer sporcu olabileceğinin farkına varırlar.

Spora verilen yetersiz desteğe karşı eleştiri

Filmlerindeki sosyal mesajlarla birçok insanın taktirini kazanan Aamir Khan, bu filminde ülkesinde spora verilen desteğin azlığından dert yakınır. Ufak bir destekle neler yapılabileceğini gerçek hayattan esinlenerek bizlere sunmuş ünlü oyuncu Khan. Ülkesindeki bürokrasi sistemine de ince bir eleştiri oku yöneltmiş. Bunu yaparken cesaretinden taviz vermemiş.

Filmdeki zaman atlayışları ve çocuk karakterlerin yetişkin karaktere dönüşümü oldukça uyumlu. Ancak çocuklar yetişkinliğe adım attıktan sonra Geeta’nın altın madalya kazanma serüveninde birtakım sorunlar olur.

Olimpiyat oyunları için profesyonel çalışma tesisine kayıt olduktan bir süre sonra Geeta için altın madalya kazanma fikri zamanla önemini yitirme aşamasına girer. Bir sporcu için ailesinin desteği çok büyük önem taşır. Sporcu için aile desteği bir nevi manevi güç kaynağıdır. Geeta, ailesinden yeteri kadar destek alamadığı için çoğu zaman hatalar yapar ve asıl amacından sapma noktasına gelir. Babasının yardımı sayesinde yeniden başarılı bir güreşçi olmaya başlar.

Dangal, güreşe ilgisi olmayan insanlar için oldukça faydalı bilgiler sunan öğretici bir film aynı zamanda. Güreş sporunun inceliklerini, hangi hareketin kaç puan olduğunu bu film sayesinde öğrenebilirsiniz izlerken.

Filmde kullanılan müzikler bir süre sonra kabak tadı vermeye başlıyor. Evet, müzikler güzel ama tekrar tekrar kullanılması izleyicinin sıkılmasına sebep olabiliyor. Senaryodaki gereksiz sahneler zaman zaman kendini belli etse de filmin hikâyesi sürükleyici bir şekilde yansıtılmış.

Dangal iyi bir film olmasına karşı klişelerden oldukça nasibini almış. Sosyal mesaj sosuna batırılmış tipik Aamir Khan filminden başka bir şey değil. Film başarılı mı? Evet. İzlenmeyi hak ediyor mu? Elbette. Ancak film bittikten sonra bazı izleyenler tatmin olmayabilir.

Toplumun ön yargılarına karşı tokat indiren bir film

Filmin alt metni oldukça sağlam ancak yeterli değil. Çünkü Aamir Khan bu filmde, başarı hikâyelerindeki klişelerinden nasibini fazlasıyla almış. Bu film Hindistan’da değil de bizim ülkemizde çekilseydi eminim hiçbir şey fark edilmezdi. Bizim ülkemizde de bu tarz şeyler yaşanmakta. Özellikle ‘kadının spor alanında yetersiz görülme’ fikri ülkemizde fazlasıyla baskın bir düşüncedir. Bunu ortadan kaldırmanın çözümü çok basit: Ön yargılardan kurtulmak.

Dangal, toplumun ön yargılarına sağlam bir tokat indiren güçlü bir film. Atmosferindeki ataerkil yapı, kadınların başarı kazanmasıyla birlikte zedelenmeye başlıyor ve bu insanlar kadınların bir şeyleri başarabileceğine inanmaya başlıyor. Ön yargılı insanlar birdenbire destekleyici bir tavır sergiliyor.

Tahmin edilebilir bir son yüzünden risk almış Aamir Khan. Bu tarz durumlar filmin heyecanını zedelemekte. İzleyici filmin sonunda az çok neyin olacağını bildiği için filmi merakla izlemeyebilir. Üstüne birde Bollywood müzikleri de eklenince tahammül bir seyir haline dönüşüyor film.

Gerçek olaydan esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan Dangal filmi, Aamir Khan sevenlerin yüzünü kara çıkarmayan, farkındalık yaratma konusunda oldukça başarılı, vermek istediği mesaj konusunda oldukça başarılı ancak klişelere takılı kalmış izlemesi keyifli bir film olmuş.