01.12.2017

Daniel Day-Lewis Neden Oyunculuğu Bıraktığını Açıkladı

Day-Lewis, Artık Dünyayı Farklı Bir Şekilde Keşfetmek İstiyor

Zamanımızın tartışmasız en büyük aktörlerinden biri olan Daniel Day Lewis, geçen Haziran emekliliğini ilan ettiğinde herkes şaşkına dönmüştü.

W magazin ile yapılan röportajda aktör, bu kararı yıl sonunda vizyona girecek olan Phantom Thread filminin çekimleri sırasında verdiğini söyledi.

“Filmin çekimlerinden önce, oyunculuğu bırakmak aklımın ucundan bile geçmiyordu. Filmi çekmeden önce Paul ile çok gülüyorduk. Daha sonra gülmeyi bıraktık çünkü ikimiz de bir hüzün hissine boğulmuştuk. Bu bizi şaşırttı. Çünkü ikimizde ne meydana getirdiğimizin farkına varamadık. Bununla yaşamak çok zordu ve hala aynı zorlukta.”

En iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü 3 kez kazanan tek isim olan 60 yaşındaki aktör, oynadığı karaktere tamamen bürünmesiyle biliniyor. Phantom Thread’teki modacı olan Teynolds Woodcock rolü için olan hazırlıklarda Day-Lewis, Balenciaga elbisesini yeniden yarattı.

Yıllar boyunca bir çok çeşitli rollerde oynayan aktör, Phantom Thread’i yapmanın çok yoğun bir süreç olduğunu belirtti ve oyunculuğu bıraktığı için filmi de izlememe kararı aldı.

“Filmi izlemek istememek, aktör olarak çalışmayı bırakma kararımla ilgili. Ancak üzgünlüğümün oluşmasının sebebi bu değil. Bu olay hikayeyi anlatırken yaşandı ve nedenini gerçekten bilmiyorum.”

“Sürekli kullanılan ‘sanatçı’ sözcüğünü kullanmak korkuyorum, ancak üzerime asılan sanatçıya dair sorumluluklar var.”

Day-Lewis, verdiği kararla ilgili resmi bir açıklama yapılması gerektiğini düşünüyordu.

“Biliyorum bu yaptığım çok karakteristik bir şey değil ancak bir çizgi çekmek istedim.  Başka bir projeye sürüklenmek istemedim. Bütün hayatım boyunca aktörlüğü nasıl bırakırım diye boş boş konuştum. Bu sefer neden daha farklı oldu bilmiyorum ama bırakma dürtüsü bende kök salmış ve bu bir mecburiyet haline geldi. Bu yapmam gereken bir şeydi.”

“Kendimi daha iyi hissettim mi? Henüz değil. Büyük bir üzüntü duyuyorum ve bu hissetmenin doğru yolu. Bu yeni hayatıma neşeli bir adam olsaydı oldukça garip olurdu. 12 yaşımdan beri oyunculukla ilgilendim ve o zamanlar tiyatro dışındaki her şey gölgeler altındaydı. Ben başladığımda, bu bir kurtuluş sorusuydu. Şimdi ise dünyayı farklı bir şekilde keşfetmek istiyorum”.dedi

Phantom Threat, Şubat 2018 vizyonda olacak ve eğer bu filmi merak ediyorsanız, fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Haber: Berke Sarıkaya