03.05.2018

Dans l’ombre: Gölgelerin Gücü Adına

Özgür Bir Gölge Olmak

Dans l’ombre, Fransız yönetmen Fabrice Mathieu tarafından yapılmış bir kısa film. İngilizceye “In The Shadow” adıyla çevrilen kısa Türkçe “Gölgede/Gölgenin İçinde” anlamına geliyor. Aralarında Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Bram Stocker’s Dracula ve Casablanca’nın da olduğu 50’den fazla orijinal filmden alınan gölge sahneleri birleştirilerek oluşturulmuş yapım Roger Candy tarafından seslendiriliyor.

“Taşıyıcısının” bir silueti olarak geçirdiği çaresiz zamanları anlatan Gölge, onu giyen kişinin korkunç davranışlarının ve işlediği tüm kan dondurucu cinayetlerin bir parçası, ortağı olmak zorundadır. O ise yalnızca bir “görünümden” ibaret olmasına rağmen taşıyıcısından koparak özgürlüğünü kazanmayı başarır. O artık bir “wearerless”tır.

Sonrasında, kahramanımızın başkaldırısı bir şekilde “kendi gölgesinden bile korkar olmak” deyimini gerçek manada insanların hayatına sokacak ve hiç yoktan bir endüstri doğacaktı. Herkesin arkasını kollayacak, istedikleri gibi görünmelerini sağlayacak markalı gölgeleri olacaktı…