29.04.2021

David Cronenberg Crimes of the Future ile Sinemaya Geri Dönüyor

David Cronenberg Happy If He Never Makes Another Movie | IndieWire

Cronenberg, “Maps to the Stars”dan yedi yıl sonra nihayet bir film daha yapıyor

David Cronenberg, bilim kurgu türündeki yeni filmi Crimes of the Future için hazırlıklara başladı. Çekimler bu yaz Yunanistan’da başlayacak.

The Fly, The Dead Zone, Eastern Promises ve Fast Company gibi filmlerle adından söz ettirmiş usta yönetmen Cronenberg, Maps to the Stars’ın yayınlanmasından yedi yıl sonra uzun metraja dönmek için hazırlıklara başladı. Cronenberg’in bilim kurgu türündeki yeni filminin başrollerinde ise Kristen Stewart ve Viggo Mortensen yer alacak.

Deadline’ın haberine göre film, insanlığın sentetik çevresine uyum sağlamayı öğrendiği uzak bir gelecekte geçiyor. Bu teknoloji evrimi, insanları doğal hallerinden çıkarıp değiştiriyor ve biyolojik yapılarını farklılaştırmaya başlıyor. Bazıları trans-hümanizmin sınırsız potansiyelini benimserken, diğerleri bunu kontrol altında tutmaya çalışıyor. Ancak bu çabalara rağmen her iki durumda da “Hızlanmış Evrim Sendromu” hızla yayılıyor. Saul Tenser, Hızlanmış Evrim Sendromunu benimseyen, vücudunda yeni ve beklenmedik organlar üreten sevilen bir performans sanatçısıdır. Tenser, bedeninde yeni ve beklenmedik organlar üretiyor ve ortağı Caprice ile birlikte bu organları vücudundan çıkarıp atmayı takipçileri için hayranlıkla izleyebilecekleri bir performansa dönüştürüyor. Kısa süre sonra hem hükûmet hem de alt kültür bu performanslara odaklanınca, Tenser en şaşırtıcı performansının ne olabileceğini düşünmek zorunda kalıyor.

Mortensen ve Stewart’a ek olarak, kadroda Léa Seydoux ve Scott Speedman, Welket Bungué, Don McKellar ve Lihi Kornowski de yer alıyor.

Cronenberg film ile ilgili yaptığı açıklamada, “Gelecekle bitmemiş bir işim var” dedi. Yapımcı Robert Lantos ise, “David Cronenberg ile çalışmak, daha önce kimsenin gitmediği araziyi keşfetmek için bir yolculuğa çıkmak gibi. Atina, David Cronenberg’in geçmişle iç içe olan benzersiz gelecek vizyonuna özel olarak tasarlandığı için “Crimes of the Future” için mükemmel bir ortam.” dedi.

Screen Daily tarafından yayınlanan bir rapor, yönetmenin Yunanistan’da 2 Ağustos’ta başlayıp Eylül’e kadar sürecek 30 günlük çekimlerini doğruladı. Film hakkındaki özel olay örgüsü ayrıntıları ise gizli tutuluyor.

Kaynak: Deadline, IndieWire, Variety