17.09.2018

Devamını Sabırsızlıkla Beklediğimiz 10 Film

District 9 (Neil Blomkamp, 2009)

Peter Jackson’ın yapımcısı olduğu ve Neil Blomkamp’ın kısa filminden uyarlanan District 9, 30 yıl önce uzaylıların dünyaya mülteci olarak göçtüğü bir distopya sunuyor izleyicilere. Film ortaya çıktığından beri Blomkamp, District 10’e sıcak baktığını söylüyor ancak kendisi sürekli başka projelerle meşgul (Elysium, Chappie gibi).

Dredd (Pete Travis, 2009)

Dredd dünya nüfusunun patlama noktasına geldiği ve tüm gücün yargıçların elinde toplandığı bir gelecekte geçen distopya örneği. Bunlardan en ünlüleri olan Yargıç Dredd’e yargıçlık programına yeni katılacak birinin eğitimi görevi verilir. Olası devam filminde Dredd ve Anderson’ın yeni maceralarını izleyebileceğimiz Dredd, 3D’nin en iyi kullanıldığı filmlerden biri olarak gösteriliyor. Devam filminin senaryosu Alex Garland tarafından yazıldı, Karl Urban da Dredd rolüne dönmek için hevesli görünüyor. Şu sıralar Netflix ve Amazonla yapılan görüşmelerde devam filminin televizyona uyarlanabilirliği tartışılıyor.

Unbreakable (M. Night Shyamalan, 2000)

En iyilerinden biri ve en az bilinen M. Night Shyamalan filmi Unbreakable, süper kahraman filmleri içinde en minimalist olanı muhtemelen ve bu yüzden de muhteşem. Film, Bruce Willis’in canlandırdığı, rutininin içinde hayatın anlamını arayan ve bir tren kazasında 131 kişi içinden tek başına sağ kurtulan güvenlik görevlisi David Dunn’ın etrafında dönüyor. Samuel L. Jackson ve Willis devam filmi için hevesli olduklarını söylemişti. Yönetmen ve senarist Shyamalan ise ilk film için ikinci bir kötü karakter yazdığını ancak sonrasında vazgeçip onu ikinci filmde kullanmaya karar verdiğini söylüyor. Yani hala umut var.

The Incredible Hulk (Louis Leterrier, 2008)

Edward Norton’ın canlandırdığı bu asabi yeşil yaratık rolü, Avengers serisinin başlamasıyla Mark Ruffalo’ya geçmişti. Ruffalo’nun Hulk’ının The Avengers‘ın en iyi şeyi olduğu konusunda çoğunluk hemfikir ve artık Marvel hayranları Hulk için solo film görmek istiyor. Çizgi romanlardaki onlarca hikayeye bakacak olursak da yapımcıların elinde muazzam bir materyal var.

Fight Club (David Fincher, 1999)

David Fincher’ın günümüz kapitalist kültürüne ve tüketmeye olan bağımlılığımıza olan yorumu olan film, hasta bir ofis çalışanı ve bir sabun satıcısının beklenmedik arkadaşlıklarından ve oluşturdukları dövüş kulübünü konu alıyor. Hikayenin devamı çizgi roman olarak yayında ve bu formatın sinemaya uyarlanmasının çok daha kolay olmasından dolayı devam filmi için büyük bir umut var.

Push (Paul McGuigan, 2009)

Tıpkı X-Men’de olduğu gibi özel yeteneklerle doğan bir grup insanı konu alıyor. Temel olarak üç farklı güç var. Bunlar telekinezi, geleceği görmek ve insanların yaşamadığı anılara inandırmak. Hikâyenin öncesini anlatan bir çizgi roman mevcut ve serinin hayranları DC’nin projeyle tekrar ilgilenmesi için sabırla bekliyor.

Bridesmaids (Paul Feig, 2011)

Bridesmaids 2011 yılının en büyük hitlerinden biri olmuştu hatırlayacağınız gibi. Tüm kadınların performanslarıyla göz doldurduğu film, Melissa McCarthy‘nin kariyeri için de dönüm noktası oldu. Yardımcı kadın oyuncu ve orijinal senaryo dalında Oscar adayı olan filmin devam filmi hayranları tarafından hevesle bekleniyor. Grown Ups  gibi izle-unut komedi filmlerinin bile devam filmi çekiliyorsa Bridesmaids 2 neden gerçekleşmesin?

 

Watchmen (Zach Snyder, 2009)

Zack Snyder’in ilk süper kahraman denemesi ve bir ikincisini çekerse Batman v Superman’den sonra adını temize çıkarabileceği film. Farklı bir evrende yer alan film, süper kahramanların hükümet tarafından engellendiği konusunu işliyor. İlk filmin öncesini anlatan bir projenin gerçekleştirilmesine yazar Alan Moore da yeşil ışık yaktı. DC de Watchmen’in öncesini veya sonrasını anlatan bir filmin çekileceğine kesin gözle bakıyor.

Big Hero 6 (Don Hall, Chris Williams, 2014)

Kesinlikle en eğlenceli Marvel ve Disney ortaklıklarından biri olan Big Hero 6, Marvel Cinematic Universe’un bir parçası değil ne yazık ki. Ancak bu filmin mükemmelliğini gölgeleyemiyor. Big Hero 6’in Disney Channel’da yayınlanacak bir devam projesi mevcut ancak bu beyazperdeye uyarlanacak yeni filmin önünde bir engel oluşturmuyor. Filmin yönetmeni de yakın zamanda yeni film için çalışmaların başlayacağını umuyor.

Forrest Gump (Robert Zemeckis, 1994)

Forrest Gump bildiğiniz gibi bir şekilde Amerikan tarihindeki birçok olayda kendine yer ediniyor. İlk filmin bu kadar sevilmesinden etkilenen yazar, Forrest’in 80'lerdeki maceralarını konu alan ikinci bir kitap daha yazdı. 2001’de ikinci bir film için senaryonun da yazılmasına rağmen 11 Eylül’den sonra uygun olmayacağı düşünüldü ve proje şimdilik rafa kalktı.

Busem SOYDEĞER

Kaynak: Taste of Cinema